Kromě olympijských sportovišť je v Soči i ústav plný opic

Jen málo sportovců asi tuší, že jimi používané léky byly dost možná testovány jen kilometr od olympijského sportoviště. Nachází se zde totiž jeden z největších výzkumných ústavů zaměřující se na experimenty na zvířatech. Podle všeho zde chovají až pět tisíc opic.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mládě makaka chocholatého | Foto: Zoo Děčín

Většina vakcín a léků, které dnes pomáhají lidstvu, byla testována právě tady. Desítky let na experimenty dohlížel bývalý ředitel institutu Boris Lapin.

„Opice mají stejné nemoci jako člověk. Jsou podobně náchylné na viry a bakterie jako my. Díky tomu máme možnost zkoumat způsoby prevence a léčby," vysvětluje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zajímavosti o výzkumném areálu nedaleko olympijských sportovišť v Soči zjišťoval zvláštní zpravodaj Petr Vavrouška

Současný ředitel Sergej Orlov pak dodává konkrétní příklad.

„Například vakcínu proti žluté zimnici u nás testuje Světová zdravotnická organizace pro africké státy," říká Orlov.

Opice z tohoto vědeckého institutu pomohly lidem v prevenci mnoha nemocí. Například tetanu, záškrtu, cholery. Ale kromě medicínských experimentů tady využívali opice i k letům do vesmíru.

„Na konci minulého století jsme na oběžnou dráhu vypustili celkem dvanáct opic-kosmonautů. Zaznamenávali jsme všechny údaje z letu, všechny odchylky. Získané informace opět posloužily lidským posádkám," připomíná Boris Lapin.

Stojím teď před původní, originální kosmickou lodí, ve které se dva makakové vydali na čtrnáct dní do vesmíru a živí vrátili zpět.

„Do vesmíru letěly ty nejchytřejší opice. Odolné vůči stresu, schopné vyplnit základní příkazy ze země," říká mi Anna Šaginjanová.

Experimenty na zvířatech jsou velmi sporným a kontroverzním tématem. Pro řadu lidí dokonce zcela nepřijatelným. Tady ve výzkumném institutu na to pamatují.

„Opice může být použita k experimentu, jen pokud je to mimořádně důležité pro lidstvo. A opice můžeme tak říkajíc požádat o pomoc jen v případě, že neexistuje jiné alternativní řešení," dodává dvaadevadesátiletý Boris Lapin.

Ruský voják stojí před vlajkami v olympijské vesnici před zahájením zimních olympijských her v Soči | Foto: Reuters

Petr Vavrouška, Maňourová Anna Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme