Severní Korea a Čína odmítají zprávu o porušování lidských práv v KLDR, Soul ji podpořil

Jižní Korea podpořila zprávu OSN o porušování lidských práv v KLDR. Soul stejně tak podpořil i možnost předat celý případ k Mezinárodnímu trestnímu soudu v Haagu. Proti se naopak staví Peking, který odmítl jakékoliv vměšování do záležitostí lidských práv v Severní Koreji.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle předsedy vyšetřovací komise OSN Michaela Kirbyho nejsou zločiny proti lidskosti v Severní Koreji ojedinělé | Zdroj: Reuters

„Závěr je takový, že v Severní Koreji dochází k vážným zločinům proti lidskosti. Nejsou ojedinělé, jsou v rozporu s mezinárodním právem a někdo se za ně musí zodpovídat,“ říká předseda vyšetřovací komise OSN Michael Kirby.

Zprávu vypracovanou jeho týmem okamžitě kategoricky odmítla Severní Korea. Podle jejich vyslanců v Ženevě se v KLDR lidská práva neporušují. Zpráva je podle nich založena na podvržených důkazech, vytvořených mocnostmi nepřátelskými vůči Severní Koreji.

Zprávu a hlasování o předání případu k Mezinárodnímu trestnímu soudu v Haagu nepodpoří ani Peking. Změn v KLDR se dá podle Číny dosáhnout jen konstruktivním dialogem.

Naopak Soul včerejší zprávu OSN potvrdil a věří, že důkazy konečně přesvědčí mezinárodní společenství o tom, jak vážná je situace v KLDR.

Kateřina Procházková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme