Západ se s Ruskem a Ukrajinou dohodl na dalších diplomatických jednáních

Spojené státy, Rusko, Ukrajina a západoevropské státy se dohodly na dalších diplomatických jednáních o Ukrajině. Šéf americké diplomacie John Kerry to řekl po sérii schůzek v Paříži.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministři zahraničí USA a Ruska John Kerry a Sergej Lavrov jednali v Paříži | Foto: Reuters

John Kerry vyzval svého ruského resortního kolegu Sergeje Lavrova, aby Moskva stáhla vojáky z Krymu, začala přímý dialog s Kyjevem a pustila na Ukrajinu mezinárodní pozorovatele a humanitární pracovníky.

„Rusko teď může zmírnit současné napětí. A my jsme se zavázali spolupracovat s Ruskem a našimi partnery a společně najít cestu k deeskalaci současné situace."

"Spojené státy jsou připraveny spolupracovat se všemi stranami, aby ukončily ukrajinskou krizi, a to co nejdříve,“ dodal americký ministr.

Podle Kerryho je na stole hned několik možností, jak krizi na Ukrajině řešit. S Lavrovem se má Kerry opět sejít, a to v Římě.

Zvláštní zmocněnec OSN odjel z Krymu, rozhodl se po výhrůžkách ozbrojenců

Číst článek

Rusko dál odmítá stáhnout své vojáky zpět na základny. NATO v odvetě za ruskou akci zrušilo všechny vzájemné vojenské a civilní schůzky. Zastavilo také společnou vojenskou ochranu lodě, která ze Sýrie odveze chemické zbraně.

Zároveň přehodnocuje veškerou vojenskou spolupráci s Moskvou. Podle českého velvyslance při NATO Jiřího Šedivého schůzka spíš zhoršila současné vzájemné vztahy.

NATO kvůli krymské krizi pozastavilo část vojenských kontaktů s Ruskem

Číst článek

Ruská vojenská přítomnost na Krymu | Foto: Český rozhlas

Silvie Třeslínová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme