Čeští paralympionici se těší na zahajovací ceremoniál v Soči

Ruské Soči se znovu stává centrem světového sportu. Dnes tam slavnostním ceremoniálem odstartuje zimní paralympiáda, na které se představí také osmnáctka českých handicapovaných sportovců. Pro ně je právě paralympiáda vrcholem jejich snažení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Český paralympionik Patrik Hetmer se připravuje na první olympijský start v Soči | Foto: Pavel Petr

Jakýsi bonus za to, že se vyrovnali s nelehkým životním osudem. Sport se pro ně stal výzvou a zároveň motivací.

„Kdybych byl zdravý, tak bych asi nesportoval. Ale ne kvůli olympiádě,“ svěřil se gólman sledge hokejové reprezentace Libor Hulín. Ví, že se hodně liší od svých vrstevníků. Jemu osobně bude za tři měsíce padesát.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pro handicapované sportovce je paralympiáda vrcholem jejich snažení

„Většinou jsou to dědulové, kteří chodí do hospody a na kolenou houpou vnoučata. Podle mě v těchto letech nežijí tak plnohodnotným životem, jako my vozíčkáři. Účast na paralympiádě člověka ani nenapadne. Pokud něčeho chci dosáhnout, tak to, co dělám, musím dělat naplno. Mezi postiženými je hodně mladších lidí, kteří by to chtěli třeba vidět, ale neudělají pro to všechno,“ podotýká Hulín.

Už slavnostní zahájení je zážitkem, na který se jen tak nezapomene. Hokejisté se při něm nemohou dlouho zdržet. Ráno je čeká ostrý start paralympijského turnaje.

„Čeká nás asi nejdůležitější zápas, takže musíme co nejdříve odejít. Ráno brzy vstáváme a musíme tomu podřídit všechno,“ vzkázal před konfrontací s Norskem druhý z brankářů Michal Vápenka.

Naopak lyžaře Patrika Hetmera čeká úvodní závod až v neděli. Proto si chce zahajovací ceremoniál při své první účasti na paralympiádě užít. „Při olympiádě to bylo velkolepé. Všichni se moc těšíme, budeme mít zase nový zážitek. K olympiádě i paralympiádě to patří, myslím, že na to nezapomene do konce života,“ má jasno Hetmer.

Slavnostní zahájení začíná v 17 hodin.

Pavel Petr, Petr Hašek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme