Ministr kultury slíbil peníze na obnovu vyhořelé chaty Libušín

Ministr kultury Daniel Herman z KDU-ČSL navštívil Pustevny a prohlédl si zničenou chatu Libušín. Jedna z nejznámějších českých historických chat vyhořela na začátku března, teď se chystá její rekonstrukce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr kultury Daniel Herman v Libušíně | Foto: Pavel Sedláček

Na opravu kulturní památky zřejmě nebudou stačit peníze z pojistky. Daniel Herman ale pomoc státu označil za svoji prioritu. Peníze pro Libušín se prý v rezervách ministerstva kultury najdou.

„Sanační práce, které je tady třeba udělat, na to bychom brali z vlastních rezervních prostředků. Co se týče té velké částky, tak zatím není jasné, co bude z jakých zdrojů a z prostředků vlády,“ řekl ministr.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Pustevnách natáčel Pavel Sedláček

Kdy by se mohla chata začít opravovat, ale není jasné. Sanační práce, projektová příprava a další nezbytnosti zaberou nejméně čtrnáct měsíců. Teprve pak začnou samotné stavební práce na novém Libušíně, které mají trvat asi rok a půl.

Obnova spálené chaty může stát až sto milionů korun, historická škoda je však nevyčíslitelná. Dílo z konce 19. století architekta Dušana Jurkoviče je národní kulturní památkou.

Partnerem sbírky na obnovu poničeného Libušína je i Český rozhlas. Podrobnosti o sbírce najdete na stránkách Valašského muzea v přírodě. Své příspěvky na rekonstrukci památky můžete posílat na účet 107-6978880207/0100.

Igor Maňour, Pavel Sedláček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme