Argentina zažívá vlnu vysoké inflace, lidé se bojí o své úspory

Ekonomové mají obavy z nestability třetí největší latinskoamerické země. Argentina zažila velký státní bankrot na přelomu tisíciletí a také dnes si řada lidí myslí, že vláda žene zemi ke katastrofě. Inflace se drží kolem 11 procent a touha Argentinců po dolarech roste. Černý trh s americkou měnou díky tomu jen kvete a argentinští "veksláci" mají práce nad hlavu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kurz na černém trhu je až o třetinu vyšší než v bankách. Za 50dolarovou bankovku na ulici připlatí veksláci přes třetinu navíc | Foto: David Koubek | Zdroj: Český rozhlas

Nákup dolarů na černém trhu je veřejným tajemstvím. Argentinci své měně příliš nevěří.

„Samozřejmě. I když se to nesmí, nakupujeme dolary. Vždycky to byl způsob, jak uchovávat peníze. Peso je k ničemu. V žádné jiné sousední zemi, a to nemluvím o Evropě, se například nedá platit naším pesem. Mě to jako Argentince bolí,“ říká Luis Acosta, který byl dlouholetým státním zaměstnancem, dnes v důchodu.

Přehrát

00:00 / 00:00

O argentinské inflaci a černém trhu s dolary natáčel zpravodaj ČRo David Koubek

Vládě nevěří. Nejraději by nakoupil za svůj důchod vždy dolary a schoval si je. Pamatuje vlastně spíš jen krizová léta, kromě oslabování měny také zdražování. V poslední době je to podle něj ještě horší. Vláda už přiznává, že rychleji se cenovky přepisují jen málokde na světě. A prohlubují se i sociální problémy.

„Každý čtvrtý člověk v Argentině nemá pořádné bydlení a základní služby. Každý třetí člověk pracuje mimo systém, takže není chráněn zákoníkem práce a odpracované roky se mu nepočítají do důchodu. A 1,5 milionu mladých lidí do 25 let nestuduje ani nepracuje. Všechno se to s inflací v posledních letech zhoršuje,“ takové je hodnocení profesora univerzity v Buenos Aires Daniela Arroya, někdejšího náměstka ve vládě prezidentky Cristiny Fernándezové.

Současná hlava státu, které všichni říkají Cristina, budí kontroverzní reakce. Jedni tvrdí, že její vláda žene zemi do katastrofy. A druzí na ni nedají dopustit a poukazují například na hospodářský růst.

Argentinská prezidentka Cristina Fernándezová | Foto: Reuters

„Argentina je na tom i se všemi svými problémy jistě lépe než před deseti lety. Situace se ale docela zkomplikovala,“ říkají příznivci.

I Luis Acosta má v rodině ty, kteří na prezidentku nedají dopustit. Dolary ve slamníku ale prý schované nemají.

„No... Oni tvrdí, že ne. Nevím. Říkají, že ne,“ dodává Acosta a evidentně si myslí něco jiného. Vypadá to, že je to zase jedno z dalších veřejných tajemství.

Příznivci Fernandezové tvrdí, že se daří držet ekonomiku, která se stále oklepává z krizových let 1998 až 2002 nad vodou a začleňovat chudé.

Kritici jí ale vytýkají zásahy do ekonomiky a dlouholeté upravování statistik. Vláda teď zavedla daň na dražší auta, což zdražilo i ta levnější, omezuje domácím výrobcům dovoz součástek, omezuje nakupování na zahraničích e-shopech a pro americké turisty zavedla jednorázový vstupní poplatek.

Na druhé straně ale překvapivě uvolnila nákup dolarů. Jenže černý trh kvete dál a pro zahraniční investory je takové prostředí nejisté - při rostoucím HDP vydělávají, ale ne všechny zisky si mohou odvézt.

Ulice Buenos Aires deset let po bankrotu | Foto: Lucie Christovová

David Koubek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme