Finsko 3:0 Česko

Noclehárna v Jindřichově Hradci má téměř každý večer plno. Loni v ní přespalo přes 1200 lidí

Noclehárna svatého Antonína v Jindřichově Hradci je jediné zařízení svého druhu na Jindřichohradecku. Plno tu mají v zimě i v létě, i proto jindřichohradecká radnice opět podpoří její provoz. Pro letošní rok má v rozpočtu připravených dvě stě tisíc korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Noclehárna pro muže v nouzi v Jindřichově Hradci | Foto: Lucie Hochmanová

Noclehárna svatého Antonína v Jindřichově Hradci mužům v nouzi nabízí osm lůžek. Každý večer si sem najde cestu v průměru pět mužů.

„Když přijde někdo poprvé, má jednu noc zdarma. V případě velké nouze jsme ochotni poskytnout zdarma i více noclehů. Dále se platí 30 korun za jedno přespání a 20 korun za jedno vyprání,“ vysvětluje pravidla noclehárny Dana Ježková z Farní charity v Jindřichově Hradci. Kromě toho tu nestrpí alkohol.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jaké jsou podmínky v noclehárně svatého Antonína, ví reportérka Lucie Hochmanová

„Je tu domluva, že alkohol sem nepatří. Vyskytl se a byl problém. Sice máme mříže na oknech, ale podávají si ho. Teď budeme dávat sítě, aby se úplně všemu zamezilo a aby provoz byl v poklidu,“ dodává.

Kromě mužů z Jindřichohradecka už sem zavítali i lidé z Plzně nebo Prahy. Nejen že se tu můžou vyspat, k dispozici je jim i sprcha nebo kuchyně. V nabídce má charita i další služby, jako je poradna pro lidi v nouzi.

„Já na tu noclehárnu i několikrát v týdnu chodím, a pokud mají zájem, zvu si je do poradny,“ říká Ježková.

Za loňský rok evidovala charita více než 1200 přespání, od začátku letošního roku je to 260 případů. I přesto, že letošní zima byla velmi mírná, téměř každou noc tu přespává kolem pěti až šesti mužů. Podle zkušeností charity toto číslo neklesne ani během zbytku roku.

Noclehárna pro muže v nouzi v Jindřichově Hradci | Foto: Lucie Hochmanová

Lucie Hochmanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme