Jihočeští ekologové se přou se silničáři kvůli kácení stromů okolo silnic

Stromů okolo silnic ubývá. Ekologové tvrdí, že pomáhají řidičům při orientaci a zabraňují tvorbě sněhových jazyků. Vybízejí proto silničáře, aby méně káceli a více se věnovali výsadbě nových stromů. Ti to ale odmítají a odvolávají se na zvýšení bezpečnosti a zákon o pozemních komunikacích.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Silnici lemují desítky ořechů | Foto: Pavel Pavlas

„Stojíme u pařezu, který je odfrézovaný. Je možné využít vozovku o půl až tři čtvrtě metru víc do šířky, nemusí tady dojít k žádnému omezení provozu. Budou se tu bez problému míjet nákladní vozidla,“ ukazuje ředitel českobudějovických silničářů Petr Brom.

Podobná údržba zeleně okolo komunikací se dělá každý rok. Důvodem kácení je špatný zdravotní stav dřevin a bezpečnost silničního provozu.

V loňském roce jich na jihu Čech zmizelo přesně 3666. Někteří ekologové to kritizují. Mezi ně patří také Jiří Řehounek z občanského sdružení Calla.

Přehrát

00:00 / 00:00

Proč silničáři kácejí stromy u silnic, zjišťovala reportérka Jitka Cibulová Vokatá

„Stromy poskytují životní prostor spoustě druhů, včetně druhů ohrožených a chráněných, třeba ptáků nebo brouků. Zeleň také váže škodliviny z automobilové dopravy. Stromy patří neodmyslitelně k našemu krajinnému rázu a my se jich zbavujeme, aniž bychom cokoli vysazovali,“ tvrdí.

Zákon o pozemních komunikacích ale hovoří v tomto ohledu jasně. „Strom rostoucí na krajnici je pevnou překážkou silničního provozu, tudíž by tam být neměl,“ upozorňuje ředitel Správy a údržby silnic Jihočeského kraje Jan Štícha.

„Samozřejmě se snažíme přistupovat k tomuto problému citlivě, nicméně norma připouští jako nejmenší vzdálenost u silnicí druhých a třetích tříd dva a půl metru od tělesa komunikace,“ dodává.

Vloni se vysázelo na jihu Čech přes 700 stromů

Jihočeští silničáři v minulém roce vysázeli přes sedm set stromů, což je pouhá pětina počtu stromů pokácených.

„Pozemky za silničním příkopem už většinou nejsou v majetku Jihočeského kraje. Museli bychom se domlouvat se soukromými majiteli. Vzhledem k tomu, že na půdě většinou hospodaří, nejsou tomu nakloněni,“ vysvětluje Jan Štícha.

V loňském roce narazilo na jihu Čech do stromů u silnic téměř 250 řidičů. Podle policejního mluvčího Jiřího Matznera to není zanedbatelné číslo.

„V porovnání s tím, že celkový počet nehod v loňském roce byl 3557, se nejedná o zrovna malé číslo. Následky těchto střetů jsou většinou buď tragické, nebo velmi závažné,“ říká.

„Raději budu vysvětlovat různým ekologickým sdružením, proč kácíme stromy, než pozůstalým, proč strom rostl v zatáčce nebo na jiném nevhodném místě,“ uzavírá ředitel jihočeských silničářů Jan Štícha.

Jitka Cibulová Vokatá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme