Rusko žádá vysvětlení, proč NATO posiluje obranu u západní ruské hranice

Ruská armáda se po skončení vojenských manévrů z blízkosti rusko-ukrajinské hranice stáhne. Ministr zahraničí Sergej Lavrov ale zopakoval, že pohyb armády v rámci ruského území je pouze záležitostí Moskvy. Žádá proto po NATO vysvětlení, proč posiluje obranu v Polsku a v Pobaltí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov | Zdroj: Reuters

„Rusko očekává od aliance ne prostě odpověď, ale takovou, která bude v plné míře založena na respektování dohodnutých pravidel,“ prohlásil ministr zahraničí Sergej Lavrov.

Mezi ně počítá i Římskou deklaraci a Zakládající akt Rady Rusko-NATO, podle kterých nemají být na území východoevropských států trvale rozmístěna dodatečná vojska NATO.

Lavrov vyzval představitele aliance i Ukrajiny, aby nenafukovali problém vojenských manévrů v Rostovské oblasti poblíž ukrajinské hranice. Šéf ruské diplomacie připomněl, že Rusko má právo přemísťovat své jednotky na svém území, jak samo uzná za vhodné.

Podle pozorovatelů je u rusko-ukrajinských hranic asi čtyřicet tisíc ruských vojáků.

Americký úřad pro letectví a kosmonautiku mezitím z velké části přerušuje spolupráci s Ruskem. Zaměstnanci obou kosmických agentur se nesmí vzájemně navštěvovat, psát si ani telefonovat.

Jedinou výjimku v zákazu kontaktu tvoří zabezpečení provozu Mezinárodní vesmírné stanice. NASA ke zmrazení vztahů přistoupila kvůli postoji Moskvy k situaci na Ukrajině.

Martin Dorazín, kap, Viktor Daněk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme