Na oficiální návštěvu Británie přijel irský prezident. Poprvé v historii

Poprvé za více 90 let existence Irské republiky přijel její nejvyšší představitel na oficiální návštěvu Velké Británie. Považuje se to za důležitý mezník nejen v usmiřování obou zemí, ale také v severoirském mírovém procesu. Irský prezident Michael Higgins se v Británii zdrží čtyři dny a setká se mimo jiné i s panovnicí Alžbětou II, která se ve zlepšování vztahů s Irskem hlavně v posledních letech hodně angažovala.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Velká Británie, Londýn. Irský prezident Michael Higgins a jeho žena Sabina vystupují z letadla na letišti Heathrow. Hiigins zahájil čtyřdenní oficiální návštěvu Velké Británie | Foto: Reuters

Důvod tak dlouhého čekání na oficiální návštěvu lze najít v historii. Začalo to krvavou válkou o irskou nezávislost, při které mezi lety 1919 a 1921 zemřelo několik stovek lidí, vojáků i civilistů.

Už předtím Britové popravili za údajnou velezradu na Británii několik irských patriotů – včetně Pádraiga Pearceho, považovaného za prvního irského prezidenta.

Přehrát

00:00 / 00:00

O návštěvě irského prezidenta v Británii mluvil zpravodaj ČRo Jiří Hošek

Británie odtržení Irska dlouho těžce nesla a vztahy vyostřily také náboženské rozbroje, které se v druhé polovině 20. století zhmotnily v severoirském sektářském násilí.

Čas však tyhle rány vyléčil – a teď se má zato, že vztahy mezi Británií a Irskem nebyly za posledních devadesát let nikdy na lepší úrovni.

Zlomová byla návštěva královny Alžběty II. v Irské republice v roce 2011. Panovnice tehdy navštívila i Croke Park, místo masakru z Krvavé neděle v roce 1920, a pronesla památnou řeč o britsko-irské historii.

Současná oficiální návštěva Michaela Higginse je vlastně pokračováním této cesty. A z hlediska protokolu je to i návštěva reciproční.

Je na místě poznamenat, že Michael Higgins byl v roli prezidenta ve Velké Británii už několikrát – jen loni přijel do Londýna, Manchesteru nebo Liverpoolu – ale nikdy to nebyla oficiální návštěva. To samé lze říci i o jeho předchůdkyních Mary McAleesové a Mary Robinsonové.

A co se dá od Higginsovy návštěvy očekávat? Sedmdesátiletý veterán irské politiky, zarytý levičák, labourista, sociolog a částečně i básník leccos naznačil už v rozhovoru, který v předvečer své návštěvy poskytl BBC. V něm vyzval všechny pachatele násilností v Severním Irsku k omluvě rodinám obětí a k větší pokoře. Podle něj není možné uzavřít skutečný mír, aniž by se přesně pojmenovaly křivdy z minulosti.

Paměť násilí se podle Higginse nedá vymazat, stejně jako se po rodinách obětí nedá chtít, aby hodily to, co se stalo, za hlavu.

Michael Higgins, v Irsku nazývaný prostě jen Michael D, přednese projev před oběma komorami britského parlamentu a dá se očekávat, že tam své myšlenky rozvine.

Jestliže se za historickou označuje právem celá návštěva, pak podobným slovem lze označit pozvání bývalého velitele IRA a dnešního severoirského vicepremiéra Martyho McGuinnesse na státní banket pořádaný královnou. Setkání s panovnicí během její návštěvy Dublinu přitom McGuinness v roce 2011 ještě ignoroval.

Jiří Hošek, kov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme