Známý neznámý William Shakespeare. Od narození dramatika uplynulo 450 let

Romeo a Julie, hubatá Kateřina, váhavý princ Hamlet, živočišný Falstaff, lstivý Richard III., podlý Jago. Jen málokdo nezná slavné postavy z her Williama Shakespeara, od jehož narození uplynulo 450 let. O soukromém životě anglického básníka a dramatika se toho přitom moc neví. Známé dokonce není ani přesné datum, kdy se narodil. Tradičně se ale uvádí 23. duben 1564.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

William Shakespeare na portrétu neznámého autora z r. 1815 | Foto: Wikimedia, public domain

Příběh Williama Shakespeara začal ve Stratfordu nad Avonou v dubnu 1564. Tehdy se tamnímu rukavičkáři Johnu Shakespearovi a jeho ženě Mary narodilo třetí dítě. Při křtu 26. dubna mu dali jméno William.

O jeho mládí ve Stratfordu toho není mnoho známo. Jisté je, že v osmnácti si vzal 26letou Anne Hathawayovou a měl s ní tři děti. V 90. letech 16. století už působí v Londýně jako herec, dramatik a básník.

Přehrát

00:00 / 00:00

Anglického básníka Williama Shakespeara připomněla ve svém příspěvku redaktorka Helena Berková

„Protože Jindřich VIII. zrušil středověké katolické hry, Shakespeare a jeho vrstevníci byli v naprosto jedinečné situaci. Vlastně vytvářeli neexistující divadelní repertoár,“ přibližuje rozkvět alžbětinského divadla znalec a překladatel Shakespearových děl Martin Hilský.

A co znamená Shakespeare pro herce? „Je to prostě nádhera. Je to krásná poezie, je to strašně moudré a i ty nejprostší lidové figury jsou prudce inteligentní,“ říká třeba Stanislav Šárský.

Londýnské divadlo Globe chce odehrát Hamleta v každé zemi světa

Číst článek

Shakespearův život se uzavřel tak, kde začal, ve Stratfordu. Zemřel 23. dubna 1616, bylo mu 52 let. Už za svého života byl úspěšný autor. Světová sláva ale přišla až ve druhé polovině 18. století.

„Začalo to v Anglii, kdy právě kolem roků 1760 až 1770 najednou Shakespeare byl srovnáván s řeckými tragédy, jako je Sofoklés, a byl shledán lepším. Skutečně světovým dramatikem se stal ve století následujícím,“ připomíná Martin Hilský.

Shakespeare na Vltavě
Stanice Vltava se rozhodla umístit exkluzivně na web pět her Williama Shakespeara, jehož 450. výročí narození si v tento den připomíná celý svět. Hry jsou posluchačům k dispozici pro on-line poslech po dobu dvou týdnů.

První Shakespearovu hru přeložil do češtiny Karel Ignác Thám v roce 1786. Byl to Macbeth. Prvním moderním českým překladatelem Shakespeara byl ale Josef Václav Sládek.

„To byl básník a zároveň filolog. Samozřejmě jich bylo mnohem víc před ním, ale Sládek je takový mezník a tím druhým je samozřejmě Saudek,“ dodává Hilský.

Shakespeare ovlivnil řadu světových autorů. Za všechny lze jmenovat britského dramatika Toma Stopparda a jeho hru Rosenkrantz a Guildernstern jsou mrtvi nebo scénář oscarového filmu Zamilovaný Shakespeare.

„Autoři pokračují v tom, co on začal, a vlastně se tím k němu hlásí,“ uzavírá překladatel Shakespearových děl Martin Hilský.

William Shakespeare | Foto: Český rozhlas

Helena Berková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme