Svatořečení přilákalo do Říma statisíce věřících. Obchodníci si mnou ruce

Náklady na svatořečení papežů Jana XXIII. a Jana Pavla II. nemají překročit 220 milionů korun. Na druhé straně obchodníci a lidé podnikající v turistickém ruchu čekají velké zisky. Příliv poutníků z celého světa ale působí logistické problémy.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vatikán se chystá na  svatořečení dvou papežů

Vatikán se chystá na svatořečení dvou papežů | Zdroj: ČTK

Skupinka Američanů si povídá u jednoho z obchůdků se suvenýry v centru Říma. Jako nekonečný proud se turisté valí ulicemi italské metropole, stejně jako automobily, které se prodírají ucpanými ulicemi.

„Včera i dnes je tu mnohem více návštěvníků než v předchozích dnech. Je to skutečně znát, že na kanonizaci přijely statisíce lidí,“ potvrzuje mladý prodavač nabízející doslova vše, co si člověk umí představit, samozřejmě s vyobrazením obou svatořečených papežů.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Římě natáčel zahraniční zpravodaj Robert Mikoláš

Jan XXIII. i Jan Pavel II. proto shlížejí z hrnků, skleniček, zapalovačů nebo magnetů. A těžko lze poznat, zda jde o certifikovaný výrobek nebo o padělek. Však také policisté už zabavili téměř milion falzifikátů a zaměřují se i na všudypřítomné kapsáře.

Sám jsem byl svědkem zásahu strážců zákona, v tomto případě proti přistěhovalcům z Afriky nabízejícím i kopie kabelek od luxusních značek. Tentokrát ovšem byli muži v uniformách velmi shovívaví a falešné prodejce vyhnali jen do postranních uliček.

Ne vždy ale hodně lidí automaticky znamená i vyšší zisk. Hloučky Bangladéšanů, kteří se ihned poté, co začalo pršet, doslova vyrojily s deštníky, aby je za výhodnou cenu zpeněžili. Většinou zplakali nad výdělkem. Poutníci se totiž, kvůli nepříznivé předpovědi počasí, dostatečně vybavili pláštěnkami. A mnozí také svačinami na cestu, takže ani v řadě restaurací nebylo v sobotu večer přeplněno.

„Turistů přijelo hodně, to je pravda, je jich víc než obvykle, ale tohle, co vidíte, to je masový turismus, ti jen profrčí a nezastaví se na kvalitní jídlo. Naštěstí máme vlastní klientelu,“ svěřuje se majitel menší pizzerie nedaleko Kolosea.

Jak ale podotýká, je v každém případě rád, že je o jeho město takový zájem, protože Řím je prý nejhezčí na světě a zaslouží si to. Kdo ovšem určitě na kanonizaci vydělá, to jsou hoteliéři a nutno říci, že miliony eur tečou i do pokladnice římskokatolické církve. Právě Vatikán totiž vlastní desítky hotelů v Římě včetně těch nejluxusnějších.

Kanonizace papežů | Foto: Český rozhlas

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme