Svatořečení přilákalo do Říma statisíce věřících. Obchodníci si mnou ruce

Náklady na svatořečení papežů Jana XXIII. a Jana Pavla II. nemají překročit 220 milionů korun. Na druhé straně obchodníci a lidé podnikající v turistickém ruchu čekají velké zisky. Příliv poutníků z celého světa ale působí logistické problémy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vatikán se chystá na svatořečení dvou papežů | Foto: ČTK

Skupinka Američanů si povídá u jednoho z obchůdků se suvenýry v centru Říma. Jako nekonečný proud se turisté valí ulicemi italské metropole, stejně jako automobily, které se prodírají ucpanými ulicemi.

„Včera i dnes je tu mnohem více návštěvníků než v předchozích dnech. Je to skutečně znát, že na kanonizaci přijely statisíce lidí,“ potvrzuje mladý prodavač nabízející doslova vše, co si člověk umí představit, samozřejmě s vyobrazením obou svatořečených papežů.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Římě natáčel zahraniční zpravodaj Robert Mikoláš

Jan XXIII. i Jan Pavel II. proto shlížejí z hrnků, skleniček, zapalovačů nebo magnetů. A těžko lze poznat, zda jde o certifikovaný výrobek nebo o padělek. Však také policisté už zabavili téměř milion falzifikátů a zaměřují se i na všudypřítomné kapsáře.

Sám jsem byl svědkem zásahu strážců zákona, v tomto případě proti přistěhovalcům z Afriky nabízejícím i kopie kabelek od luxusních značek. Tentokrát ovšem byli muži v uniformách velmi shovívaví a falešné prodejce vyhnali jen do postranních uliček.

Ne vždy ale hodně lidí automaticky znamená i vyšší zisk. Hloučky Bangladéšanů, kteří se ihned poté, co začalo pršet, doslova vyrojily s deštníky, aby je za výhodnou cenu zpeněžili. Většinou zplakali nad výdělkem. Poutníci se totiž, kvůli nepříznivé předpovědi počasí, dostatečně vybavili pláštěnkami. A mnozí také svačinami na cestu, takže ani v řadě restaurací nebylo v sobotu večer přeplněno.

„Turistů přijelo hodně, to je pravda, je jich víc než obvykle, ale tohle, co vidíte, to je masový turismus, ti jen profrčí a nezastaví se na kvalitní jídlo. Naštěstí máme vlastní klientelu,“ svěřuje se majitel menší pizzerie nedaleko Kolosea.

Jak ale podotýká, je v každém případě rád, že je o jeho město takový zájem, protože Řím je prý nejhezčí na světě a zaslouží si to. Kdo ovšem určitě na kanonizaci vydělá, to jsou hoteliéři a nutno říci, že miliony eur tečou i do pokladnice římskokatolické církve. Právě Vatikán totiž vlastní desítky hotelů v Římě včetně těch nejluxusnějších.

Kanonizace papežů | Foto: Český rozhlas

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme