Plzeňská tradiční tělovýchovná jednota Orel chce do své činnosti zapojit i seniory

Tělovýchovná jednota Orel chce v Plzni rozšířit své řady. V současnosti pořádá mnoho kurzů určených dětem a mládeži, svou činnost zaměří také na seniory. Orlovna v Lukavické ulici by tak měla být maximálně využívána.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Opravená škola v Mirošově na Rokycansku, tělocvična | Foto: Lukáš Milota

Po druhé světové válce měl Orel přes 200 tisíc členů po celé republice. Dnes je to kolem 17 tisíc, v Plzni pouhých 35.

„Orel je křesťanská tělovýchovná organizace, která především podporuje všechny volnočasové aktivity,“ vysvětluje účinkování Orla starosta plzeňské organizace Petr Rybář.

Činnost Orla byla mnohokrát přerušena kvůli válkám nebo totalitnímu režimu. Plzeňská jednota obnovila svou činnost hned po roce 1989 a v současnosti se zaměřuje především na mládež.

Přehrát

00:00 / 00:00

Co nabízí plzeňská pobočka tělovýchovné jednoty Orel, zjišťoval redaktor Adam Vlček

„Máme tam cyklistický oddíl, oddíl karate, stolního tenisu. Největší činnost je především prostřednictvím Dancing centra Eagle, kde Petra Parvoničová a Ludmila Čermáková učí dětí tancovat. O tyto kurzy je opravdu velký zájem,“ informuje starosta.

„Děláme kurzy jak pro malé děti ve věku tři až pět let, to je všeobecná taneční průprava, tak pro starší děti průpravy, které už se zaměřují u kolegyně Parvoničové na moderní tanec, na muzikálový jazz,“ popisuje Ludmila Čermáková a dodává:

„U mě se věnují hlavně street dance a jazzbaletu. Je tady možnost vstoupit i do soutěžních juniorských týmů, kde se věková kategorie pohybuje kolem 11 let. Ale máme tady i doplňkové kurzy, kde se děti mohou přihlásit opravdu jen pro zájem, kdy chodí jen jednou týdně.“

Jenže Orlovna je využívána jen v odpoledních hodinách, takže její starosta hledá řešení, jak dům naplnit po celý den.

„Dopoledne a poledne bych rád dal k dispozici seniorům. Činnost, která by se tam mohla vyvíjet, může být velmi košatá. Především bych toto rád slyšel právě od seniorů a jejich organizací,“ říká Rybář a doplňuje:

„Ale dovedu si představit, že bychom tam třeba dělali kurzy počítačové gramotnosti a různé další kurzy, třeba pletení, háčkování, paličkování. Dovedu si představit i cvičení, myslím, že možností je tam hodně.“

Adam Vlček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme