Hasičské zbrojnice na Vysočině se otevřely veřejnosti. Profesi přibližují i častá cvičení

Hlavně rodiny s dětmi dnes na Vysočině využívají dne otevřených dveří u hasičů. V profesionálních stanicích se dozvídají o zásahových akcích a poznávají vybavení výjezdových aut. Například vakuová nosítka nebo zachycovač airbagů a vysílačky, se kterými hasiči kromě ostrých zásahů pořádají častá cvičení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Záchranáři a hasiči nacvičovali v Lounech evakuaci zimního stadionu při úniku čpavku | Foto: Jan Beneš

„Hasiččina mě zajímá a děti také. Mně se líbí kompletní technika, hasiči se dostanou vesměs všude. Viděl jsem tu vyprošťovací techniku při nehodách, nůžky a obojživelníka,“ popisuje jeden z návštěvníků žďárské hasičské zbrojnice na Vysočině.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktorka Olga Štrejbarová absolvovala s hasiči trénink ve stoce

Malou sondu do práce vysočinských hasičů přinášejí i časté tréninky. Na extrémních místech cvičí pravidelně, aby se připravili na náročné situace. K taktickému cvičení jim nedávno posloužil například bývalý internát zemědělské akademie v Havlíčkově Brodě.

Vyzkoušeli si v něm záchranu zraněných studentů po výbuchu propanbutanové lahve. Připojily se i další složky integrovaného záchranného systému - zdravotníci i policisté.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hasiče při cvičení na internátu zemědělské akademie v Havlíčkově Brodě sledovala redaktorka Hana Mikulincová

Hasiči se pravidelně vydávají také do stok a kanálů, aby nacvičili průběh záchranných prací ve stísněných podmínkách. S figuranty, svázanými na nosítkách, si zkoušejí jejich vyprošťování.

„Každý výcvik je docela pestrý a fyzicky náročný, ale všichni jsme tady výborně fyzicky připravení, takže to není problém. Jak se říká: těžko na cvičišti, lehko na bojišti. Štěstí přeje připraveným,“ prozrazuje Petr Matějka.

Do 21 stanic profesionálních hasičů se můžou návštěvníci vydat až do neděle. Na Vysočině jsou otevřeny všechny.

Olga Štrejbarová, Hana Mikulincová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme