Britský princ Charles prý přirovnal ruského prezidenta Putina k Hitlerovi

Ruského prezidenta Vladimira Putina přirovnal k vůdci Třetí říše britský následník trůnu, princ Charles. Tvrdí to židovská uprchlice, která Charlese provázela po muzeu přistěhovalectví v kanadském Halifaxu. Princův mluvčí odmítl celou záležitost komentovat s tím, že šlo o soukromou konverzaci. Jenže její následky můžou být značné.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britský princ Charles se v kanadském Halifaxu zdraví s přihlížejícími

Britský princ Charles se v kanadském Halifaxu zdraví s přihlížejícími | Zdroj: Reuters

Charles mluvil s 78letou rodačkou z Gdaňsku Marienne Fergusonovou, Židovkou která s částí rodiny uprchla včas před nacismem do Kanady. Během holocaustu ztratila řadu příbuzných a prováděla coby dobrovolnice následníka britského trůnu po zmiňovaném muzeu.

Když dovyprávěla svůj rodinný příběh, princ Charles měl reagovat slovy: “A teď Putin dělá to samé, co Hitler.“ To uvedla nejen paní Fergusonová, ale taky několik dalších svědků, kteří stáli okolo.

Přehrát

00:00 / 00:00

O rozruchu, který způsobil princ Charles, informoval Jiří Hošek

Alespoň to uvádí list Daily Mail, který o kontroverzním výroku informoval jako první.

Ohlas v Británii je značný, pro BBC je to od rána zpráva číslo jedna. Petera Hunt, zpravodaj BBC zodpovědný za referování o královské rodině uvedl, že šlo o „neplánovaný výpad do ožehavé mezinárodní otázky.“

Britský princ Charles je spolu s manželkou na čtyřdenní návštěvě Kanady | Foto: Reuters

Ostrovní média připomínají, že velmi podobné srovnání použila i bývalá šéfka americké diplomacie Hillary Clintonová. Podle Daily Telegraphu se Charlesova slova dají chápat i jako kritika Západu, že není schopen konfrontace s Putinem kvůli anexi Krymu.

V Británni se také připomíná, že princ Harry, Charlesův syn, navštívil před pár dny Estonsko, setkal s estonskými i americkými vojáky, aby ukázal, že Británii není osud téhle části Evropy lhostejný.
Je poměrně vzácné, když člen královské rodiny okomentuje současné politické dění, navíc tak citlivou věc.

Zastánci konzervativního přístupu tvrdí, že „budoucí hlava státu má být vidět a nikoli slyšet.“ To je určitě filosofie, která se držela a drží královna Alžběta II.

Charles je považovaný za člověka, který něco občas emotivně okomentuje, ale sám si z toho nedělá velkou hlavu, což je podle všeho i tento případ, jakkoli britské ministerstvo zahraničí asi úplně nejásá, jak poznamenávají ostrovní média.

Charlese se každopádně zastal vicepremiér Nick Clegg, který nevidí nic špatného, že princ má svůj názor a řekne ho v soukromém rozhovoru. Podle Clegga je nereálné chtít po členech královské rodiny, aby neměli názor.

Každopádně Charles bude mít šanci si všechno s Vladimirem Putinem vyříkat, protože se mají potkat v Normandii na oslavách 70. výročí spojeneckého vylodění.

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme