Česko 5:1 Lotyšsko

Na Královéhradecku rostou hřibovité houby. Pokud vydrží teplé počasí, porostou dál

V lesích u Hradce Králové našli lidé první hřibovité houby. Jedná se o hřiby kováře, křemenáče nebo klouzky. Pokud vydrží teplé počasí, mohou růst dál.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hřibovité houby nalezené na Královéhradecku | Foto: Jiří Fremuth | Zdroj: Český rozhlas

„Už tu v okolí Hradce Králové našli – na Novém Hradci, kolem Vysoké nad Labem - hřibovité houby. Konkrétně hřib kovář a křemenáče. Kromě toho rostou i další druhy hub, jako jsou polničky a dokonce klouzky,“ říká mykoložka Muzea východních Čech Věra Samková.

Pokud vydrží teplé počasí s dostatkem vláhy, mohly by houby růst dál. „Máme zprávy, že i po celé republice houby rostou. Samozřejmě tam, co napršelo, ty podmínky jsou,“ doplňuje mykoložka.

Hřibovité houby zahrnují nejoblíbenější a jedny z nejbezpečnějších hub. V České republice je rozšířený nejedlý hřib žlučník, suchohřib žlutomasý a suchohřib hnědý. Mezi houbaři jsou ceněné takzvané pravé hřiby: hřib smrkový, dubový, borový a další druhy. Mezi hřibovité houby patří také kozáci, křemenáče a klouzky.

Jiří Fremuth Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme