Beroun bourá Hobex. Někdejší areál ubytoven je plný odpadu včetně nebezpečného azbestu

V Berouně začali bourat Hobex. Jde o pozůstatky někdejší dělnické ubytovny, kterou posléze ovládli bezdomovci a squateři. Ze zdemolovaného areálu se v minulých letech stalo obří smetiště, které vadilo nejen těm, kteří u areálu žijí, ale i těm, kteří museli jezdit kolem. Smetiště se totiž nachází nedaleko berounské nemocnice a zároveň u frekventované cyklostezky. Pozemky vyčištěné z veřejných prostředků ale zůstávají v soukromém vlastnictví.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zdevastovaný areál Hobex v Berouně | Foto: Petr Kološ

„To víte, že je to strašné,“ říká Věra, která čeká na autobusové zastávce asi 150 metrů od Hobexu. Přestože v místě bydlí, demoličních prací si nevšimla: „Myslím, že se tam zatím nic neděje.“

Demolice Hobexu se léta odkládala kvůli nesolventnosti majitele areálu. Demolici budov i úklid pozemku nakonec zaplatí Beroun ze svého rozpočtu. Celkové náklady se vyšplhají přes čtyři miliony korun.

Přehrát

00:00 / 00:00

V berounském Hobexu natáčel redaktor Petr Kološ

Majitel Hobexu - Národní centrum pro neslyšící - je podle soudu v úpadku, takže město nemá po kom peníze vymáhat. A to přesto, že pozemek samotný zůstává v soukromých rukou.

„My tu jsme jenom na demolici. Odváží se to na skládku. Třídí se to, je tam azbest – nebezpečný odpad, který se musí jinak likvidovat. Celé to bude trvat asi měsíc, když nebudeme mít poruchy na strojích a podobně. Jsme tu čtyři, pak je tu ještě bagrista a další dvě auta. Někteří z nich mají speciální kombinézy kvůli azbestu, protože ten se uvolňuje, tak aby z něho nevdechovali prach,“ říká stavbyvedoucí, který své jméno nechtěl prozradit.

Zdevastovaný areál Hobex v Berouně | Foto: Petr Kološ

Demoliční práce sleduje z auta, které má zaparkované nad Hobexem. Tedy přímo u rodinných domů těch, kteří byli celým příběhem postižení nejvíc. Prý mu chodí děkovat, že se s tím už konečně něco dělá.

„To víte, že jsou rádi. Kdo by nebyl? Je neskutečné, kolik je tu odpadu. Někdo si sem přihodí i ten svůj odpad. To je u nás normální,“ konstatuje stavbyvedoucí.

Zdevastovaný areál Hobex v Berouně | Foto: Petr Kološ

Petr Kološ Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme