Rusko kontroluje stanice GPS na svém území. Chce zabránit jejich využití pro vojenské účely

Ruská vesmírná agentura Roskosmos tvrdí, že převzala kontrolu nad stanicemi GPS na ruském území. Chce tak zabránit jejich využití pro vojenské účely. Důvodem může být současné dění na Ukrajině nebo rozpory v chodu mezinárodní vesmírné stanice.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Navstar-2F, satelit GPS | Foto: U.S. Air Force

Rusové převzali kontrolu nad sítí 11 stanic, které se využívají k seismologickému průzkumu. Jde o mezinárodní vědecký projekt, který využívá GPS k určení přesné polohy stanice, aby mohl měřit posun zemských desek, a GPS je potřeba i pro stanovení přesného času v případě otřesů.

Funkčnost navigačního systému GPS tento krok nemůže ohrozit. Systém GPS má celkem 16 monitorovacích stanic po celém světě. Většinou na území pod kontrolou Spojených států amerických nebo ve spřátelených zemích. Ani jedna z nich ale není na území Ruské federace.

Jediný, kdo se teď tedy obává, jsou vědci. Nicméně Moskva slibuje, že civilní využití těchto stanic bude nadále možné tak jako dřív.

Blokované stanice jsou rozmístěny v Kalužské a Sverdlovské oblasti, Krasnojarském kraji, ve městech Irkutsk, Jakutsk, Magadan, Petropavlovsk-Kamčatskij a také na jihu ostrova Sachalin.

Pro rozhodnutí Moskvy existují dva důvody. Jeden je současné dění na Ukrajině, které obě země přivedlo na pokraj další studené války.

V ohrožení je i mezinárodní vesmírná stanice, jejíž životnost teď Rusové nechtějí prodloužit po roce 2020. Přitom od chvíle, kdy americké raketoplány "odešly do důchodu", jsou jediní, kdo mohou dopravovat posádky na palubu stanice. Američané zase odmítají do Ruska dodávat nejmodernější technologie.

Navíc Moskva se snaží vyjednat osm stanic pro svůj ekvivalent GPS, systém Glonass na území Spojených států. Jenže americké tajné služby varovaly, že by je Moskva mohla využívat pro špionáž, a nedoporučily smlouvu podepsat. Kreml stále doufá, že se do 31. srpna podaří dohodu podepsat.

Ondřej Bouda Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme