Ukrajinský prezident Porošenko by rád dosáhl příměří do konce týdne

Nový ukrajinský prezident Petro Porošenko by rád do konce týdne ukončil boje na jihovýchodě země. Řekl to na schůzce s ruským velvyslancem v Kyjevě, které se účastnil i zástupce Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petro Porošenko by po složení prezidentského slibu měl představit svůj mírový plán

Petro Porošenko by po složení prezidentského slibu měl představit svůj mírový plán | Zdroj: Reuters

Porošenko prohlásil, že každý den, kdy umírají lidé, je pro něj nepřijatelný a odmítá platit tak vysokou cenu za politické rozepře.

Zároveň však dodal, že nejprve musí bezpečnostní složky zajistit státní hranici. Jen tak bude podle něj možné garantovat bezpečí všech Ukrajinců žijících v oblasti Donbasu.

Přehrát

00:00 / 00:00

O plánech nového ukrajinského prezidenta mluvil komentátor ČRo Libor Dvořák

Mezi zabitými povstalci totiž zatím převažují ruští občané, kteří nelegálně překračují hranici, aby se zapojili do bojů.

Porošenkův výrok je však třeba chápat spíše jako zbožné přání, pro jehož naplnění chce prezident udělat maximum. Podobné sliby už padly několikrát, a zatím se je nepodařilo splnit.

Armáda se potýká s celou řadou problémů, od dezercí ve vlastních řadách až po snahu ochránit civilisty, které separatisté využívají jako živé štíty. V bojích mimo města sice mají navrch vládní síly, ale do obydlených oblastí se bojí vtrhnout.

Proruský ozbrojenec na Ukrajině (ilustrační foto) | Foto: Reuters | Zdroj: Reuters

Zřejmě jedinou možností tak je separatisty odříznout od pomoci z Ruska a pak čekat, až jim dojde munice nebo se vzdají. V posledních dnech armáda skutečně stupňuje tlak na obklíčení separatistů.

Ukrajinci propustili zadržované ruské novináře

Číst článek

Kyjev odhaduje, že na jihovýchodě je 10 tisíc bojovníků, kteří mají podporu desetiny obyvatelstva. Ze svědeckých výpovědí vyplývá, že největší problémy působí ruští dobrovolníci, kteří nejsou jen mezi bojovníky, ale i v nové administrativě.

Naprostá většina ukrajinského obyvatelstva Donbasu však chce hlavně to, aby se život vrátil do normálních kolejí.

Ondřej Bouda Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme