Poselství budoucím generacím umístili archiváři do kopule zámecké věže v Náchodě

Památkáři, archiváři a vedení Náchoda vraceli na opravovanou věž zámku nově pozlacenou kopuli. Odborníci do báně také umístili měděnou schránku. Ukryli do ní staré i novodobé předměty a písemnosti spojené s Náchodem.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Náchodský zámek

Náchodský zámek | Foto: Creative Commons Attribution 2,5 Generic, Martin Nyvlt

Při sundávání původní krytiny vrcholu věže náchodského zámku našli tesaři text z roku 1950, popisuje za památkáře Jiří Svoboda.

„Myslím, že stojí za to si ten text přečíst, protože nastíní situaci, která se tady odehrávala v roce 1950,“ říká Svoboda.

Bednění s textem i originály listin z 18. a 20. století budou po opravě zámecké věže součástí prohlídky náchodského zámku.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jaké předměty umístili archiváři do schránky pro další generace, zjišťovala Kristýna Štanderová

Archiváři pak do schránky přidali k historickým písemnostem, mincím nebo ochranným amuletům i některé věci ze současnosti. Radnice se tak pokusí přiblížit soudobý Náchod budoucím generacím.

„Na ruční papír jsme popsali, co se ve městě děje. Je tam soubor soudobých mincí, bankovek a fotografie Náchoda. Vzhledem k tomu, že letos slavíme 760 let výročí založení města, přiložili jsme i pamětní minci vydanou k tomuto výročí,“ vyjmenovává starosta za ČSSD Jan Birke.

Památkáři do měděné schránky vložily také dva dokumenty, upřesňuje Jiří Svoboda. „Připravili jsme dokument, který chronologicky datuje, kdy začal prvotní impuls k opravě věže. Připojili jsme i seznam pracovníků, kteří se zásadně přičinili o generální opravu věže.“

Druhý dokument popisuje současný stav zámku, jeho chod i počet zaměstnanců. Staré i nové předměty jsou i se schránkou od včerejška v makovici zámecké věže. Čekají, až je objeví budoucí generace při opravě věže, která také bude nahlédnout do minulosti.

Kristýna Štanderová, Anna Jadrná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme