Fotbalisté nebojují na mistrovství světa jen se soupeři, ale i s únavou

Dnes končí skupinová fáze mistrovství světa a fotbalistům poloviny týmů začala extrémně krátká dovolená před novou sezonou. Zbytek bude už od pozítří v maratonu zápasů na brazilských stadionech pokračovat a kromě protihráčů čelit i velké únavě, která může být v této fázi sezony nejtěžším soupeřem ze všech.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Francouzský fotbalista Moussa Sissoko se osvěžuje během zápasu MS | Zdroj: Reuters

Italští fanoušci ani mohutným povzbuzováním nedokázali přinutit své fotbalisty, aby na světovém šampionátu přeřadili na vyšší rychlostní stupeň.

Domů už odjela třeba také španělská výprava prošpikovaná hráči, kteří jednak měli ze svých klubů v mnoha případech už jeden úspěšný vrchol sezony za sebou, ale také fyzicky extrémně unavenými namáhavou sezonou v Realu či Atlétiku Madrid nebo i Barceloně.

Přehrát

00:00 / 00:00

Fotbalisté musí na MS v Brazílii čelit velké únavě

„Padesát, to by ještě šlo, ale hodně jich má za sebou třeba šedesát zápasů, a když mají ta minimální zranění, tak nemají dost času, aby se skutečně mohli rehabilitovat. To je jeden z těch největších problémů, když není dostatek času na rehabilitaci, tak je tendence ke zranění vyšší.“

Tím naznačuje vrchní lékař Mezinárodní fotbalové federace FIFA Jiří Dvořák, proč je také právě mistrovství světa turnajem, při kterém je riziko zranění vcelku vysoké, i když se to v Brazílii zatím nijak extrémně neprojevuje, a oproti minulým šampionátům průměr naopak klesá.

Zatímco Španělé a Italové svůj souboj s dlouhou sezonou v Brazílii prohráli, takový Nizozemec Arjen Robben se zatím zdá být plný energie. A nepotřebuje k tomu tak velké pauzy jako třeba ragbisté, kteří kvůli náročnosti svých zápasů a zdlouhavé regeneraci hrají své mistrovství světa ještě o několik týdnů déle.

Zraněný Ekvádorec Cristian Noboa | Foto: Reuters

„Fotbal se nedá srovnávat s ragby, protože to je úplně jiná hra. Řekl bych, že když mají mezi tím ty tři čtyři dny, tak je to v pořádku. V lize mají také dvakrát v týdnu zápas. Tak to FIFA udělala i u MS, aby bylo mezi zápasy dost času,“ připomíná Dvořák, že ne vždy to tak bylo.

Například při cestě za stříbrem na mistrovství světa v Chile 1962 odehráli Čechoslováci první dva zápasy během tří dnů. A také v té době nemuseli před turnajem projít povinnou zdravotní prohlídkou, bez které už si dnes na světovém šampionátu nezahrajete.

„Začali jsme s tím v roce 2006, poté co Marc-Vivien Foé zemřel na hřišti, byl to pro nás všechny šok, tak jsme pro FIFA připravili vědecké podklady, abychom redukovali to riziko. Aby se taková věc neopakovala.“

„Všichni hráči musí projít vyšetřením srdce – EKG a celkovým vyšetřením i s laboratoří – krev, moč, všechno se vyšetří, abychom někoho nepropásli, kdo třeba má určité riziko faktory, které ho nedělají fit,“ říká šéflékař FIFA Dvořák.

Týmoví lékaři všech účastníků mistrovství světa mu před turnajem musejí poslat lejstro s razítkem, že do jejich péče svěřených 23 fotbalistů je v pořádku a jejich tělo by při extrémní zátěži posledních zápasů sezony nemělo selhat.

Jan Kaliba, Jakub Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme