Americké sucho zvedlo burzovní ceny sóji nebo kukuřice. Posílila i káva a drahé kovy

Nezvykle dlouhá sucha v Americe v prvních třech měsících letošního roku nepříznivě ovlivnila úrodu některých plodin. Špatná zpráva pro výrobce čokolád, kávy nebo pomerančových džusů, dobrá naopak pro investory, protože s některými komoditami se obchoduje na burze a jejich cena oproti loňskému roku výrazně stoupla. Posílily i drahé kovy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sója | Foto: Fotobanka stock.xchng

Oproti loňskému roku patří mezi nejatraktivnější komodity sója. Kdo si ji koupil koncem loňského roku, vydělal.

Od ledna do začátku června totiž hodnota sóji výrazně rostla. Zatímco prvního ledna se obchodovala za necelých 12 dolarů za bušl, v polovině května hodnota přesáhla 15 dolarů. Když si investor v zimě koupil 100 bušlů sóji, tedy asi 270 kilogramů, a prodal ji za květnové, nejvyšší ceny, vydělal na tom v přepočtu necelých šest tisíc korun.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kdo na chytrém nákupu a prodeji komodit na burze mohl vydělat, zjišťoval redaktor Jan Beneš

Cenový růst sóji má na svědomí nepříznivé počasí v Brazílii, která patří mezi největší producenty této komodity na světě. Stejně tak rostly i ceny kávy. Na burzách podražila především arabika, v jejímž pěstování jsou Brazilci světovou jedničkou.

Kvůli suchům teď navíc pěstitelé výrazně snižují odhady celkové letošní produkce. V prosinci očekávali sklizeň kávy v Brazílii kolem 60 milionů pytlů, na jaře prognózu zhoršili na 40 milionů pytlů.

V pozornosti investorů je také kukuřice. Opět v tom sehrálo zásadní roli sucho, tentokrát ale ve středozápadu a na severovýchodě Spojených států, které jsou jejím největším vývozcem. Kvůli slabé úrodě ke konci března si kukuřice připsala podle agentury Bloomberg meziroční růst o víc než 12 procent.

Mezi další atraktivní komodity patří v současnosti z pohledu investic například i bavlna, kakaové boby nebo pomerančový koncentrát.

Posilovaly i drahé kovy

V posledních měsících se zvedaly také ceny drahých kovů. Napomohly tomu dlouhotrvající bojové nepokoje na Ukrajině.

„Drahým kovům se od začátku roku daří velmi dobře. Nejúspěšnější byl zatím červen: cena stříbra dosáhla 21 dolarů za unci, cena zlata přesáhla 1300 dolarů,“ uvádí analytik Vít Jedlička ze společnosti Colesseum s tím, že stříbro by na výrazný červnový nárůst mohlo navázat i v dalších měsících.

Růst cen drahých kovů na burze zdůvodňuje i nestabilní situací v Iráku. V takových případech se obchodníci odklánějí od peněz a raději vyhledávají bezpečnější přístav svých investic.

Matěj Skalický, Jan Beneš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme