Komáří invaze jižní Moravě nehrozí. Nebezpečí může hrozit ale i od muchniček a ovádů
Komáří kalamita se tento rok jihu Moravy pravděpodobně vyhne. Poukazují na to poslední odběry hygieniků v terénu. Region nezasáhly na jaře záplavy a komáři se tak nemohli množit a ani současné počasí vývoji jejich populace příliš nepřeje. Přesto by se lidé měli mít na pozoru.
Zatímco v roce 2010 odchytili hygienici na Břeclavsku přes 10 tisíc komárů, letos v tom samém období uvízly v jejich síťkách jen tři stovky jedinců. Situace by se navíc podle odborníka na komáry Oldřicha Šebesty neměla výrazně měnit, většina larev se totiž už vylíhla.
„Vzhledem k tomu, že nedošlo prakticky k žádnému zaplavení líhnišť, v celém lese je sucho, to množství komárů není vysoké, je nižší, než bývá obvykle. Jsou ale velké lokální rozdíly. To znamená: v místech, kde se objevila nějaká louže, tak tam je komárů více, ale plošně je komárů poměrně málo,“ říká Oldřich Šebesta.
Komáři jsou na vrcholu své aktivity. A živo není jen v komářích líhništích, daří se i ovádům nebo malým černým muškám tzv. muchničkám.
A tak například podvečerní grilování u vody může skončit i na lékařské pohotovosti, protože kousnutí od muchniček či ovádů může u některých lidí vyvolat nepříjemnou alergickou reakci, nebo se ranka může zanítit. Z takového ložiska se pak infekce šíří dále do těla.
„Muchnička saje trošku jiným způsobem než komár. Komár tkáň nabodává. To znamená - jako kdyby se nasávalo nějakou injekční stříkačkou, on se chová šetrně k té ráně. Zatímco muchnička, ta nemá zas takový sosák, kterým by nabodla přímo cévy a nasávala krev, ta tu tkáň docela zhmoždí,“ pokračuje hygienik Oldřich Šebesta.
I repelenty jsou na muchničky krátké. Když už tedy člověka štípne, je třeba ranku důkladně vydezinfikovat.