Marie Bohatá odchází po deseti letech z Eurostatu. Zkušenosti chce předávat dál
Zástupkyně generálního ředitele Eurostatu Marie Bohatá odchází 1. července z funkce. Byla jedním z nejvýše postavených Čechů ve strukturách Evropské unie. Při své desetileté kariéře přispěla i k řešení kauzy zmanipulovaných řeckých makroekonomických statistik.
Své zkušenosti z Eurostatu chce Marie Bohatá předávat dál. „Už jsem dostala nějaké nabídky. První projekt, na kterém už teď pracuju, je příprava konference k etice v podnikání. Už jsem v přípravném výboru a snažím se přispět svými zkušenostmi," uvádí. Společnosti pro etiku v podnikání totiž před 20 lety spoluzakládala.
Evropská komise provázela jmenování Bohaté slovy o potřebě zamezit korupci a zabránit falšování dat, a narážela tím tehdy na příklad Řecka. V době nástupu Bohaté totiž vyšlo najevo, že se právě Řecko dostalo do eurozóny na základě statistických podvodů.
O konci Marie Bohaté v Eurostatu informovala ve vysílání Radiožurnálu Silvie Třeslínová
Své působení hodnotí statistička pozitivně. „Eurostat dostával údaje, ale neměl možnost zjistit, jestli jsou v pořádku. Neměl kontrolní pravomoce. Teprve po druhé krizi v roce 2009 Eurostat získal dostatečně silné pravomoce, takže může vlastně data auditovat,“ říká odstupující zástupkyně ředitele úřadu.
Eurostat poskytuje celoevropská statistická data a zajišťuje, aby data z jednotlivých členských zemí byla srovnatelná. Jednou z funkcí Eurostatu je také posilování kvality, integrity a profesionální nezávislosti státních statistických služeb jednotlivých zemí.
Marie Bohatá se v Eurostatu starala právě o to, aby statistické úřady jednotlivých zemí poskytovaly Eurostatu pravdivá a přesná data. Je jednou z mála Češek, která se propracovala na tak vysokou pozici v rámci unijních institucí.
Dříve Bohatá působila i jako předsedkyně Českého statistického úřadu, na pozici ale rezignovala poté, co důvěryhodností ČSÚ otřásla čtyřicetimiliardová chyba v zahraničním obchodu.