Průzkum: Češi chtějí nižší DPH nejen u léků, knih a výživy. Poplatky vadí asi polovině lidí
Asi polovina Čechů by byla pro zrušení všech poplatků u lékaře a do snížené sazby DPH by lidé chtěli zahrnout i jiné věci než léky, knihy a dětskou výživu. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění, který si nechal zpracovat Český rozhlas. Poplatky u lékaře, sníženou sazbou DPH, ale i dalšími tématy se bude zabývat Poslanecká sněmovna na své mimořádné schůzi, která je naplánovaná na úterý.
Průzkum agentury Median pro Český rozhlas ukázal, že zrušení všech poplatků ve zdravotnictví podporuje necelá polovina lidí. Konkrétně 46 procent. Největší podporu mělo zrušení všech poplatků v Praze, kde se pro něj vyslovilo přes 60 procent lidí.
Průzkum dále ukázal, že naopak pro zachování poplatků jsou spíše lidé s vyšším vzděláním.
O výsledcích průzkumu pro ČRo na témata poplatky ve zdravotnictví a snížená sazba DPH informoval redaktor Martin Karlík
Podle návrhu vlády zůstane z poplatků ve zdravotnictví do budoucna jen devadesátikorunová platba za ošetření na pohotovosti. Ostatní se zruší, ani poplatek za den pobytu v nemocnici se neobnoví.
„Myslíme si, že vlastně jenom ten poplatek za pohotovost plní určitou regulační roli z hlediska toho, aby pohotovostní služba, která je přece jen výjimečná, je určena pro neodkladné problémy, nebyla nějakým způsobem zneužívána, čili počítáme s tím, že tento poplatek bude zachován,“ uvedl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).
Výpadek příjmů po zrušení poplatků by měly nemocnicím nahradit vyšší platby od pojišťoven. „My jsme už zvýšili platby za státní pojištěnce. V letošním roce nemocnicím budou kompenzovány prostředky, o které přišly tím, že se nevybírá poplatek za hospitalizaci, který byl sto korun za den,“ dodal Sobotka.
To se však nelíbí opozici. Návrh kritizuje například bývalý ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09). „Nejsou ohrožení poskytovatelé, ale je ohrožen rozpočet všeobecného zdravotního pojištění. To znamená, že buďto budou ohroženy pojišťovny, že budou mít deficit, anebo se tam ty peníze musí ze státního rozpočtu přilít, když se nenajde jiná cesta,“ namítl Heger.
Hostem Ranního interview Radiožurnálu byla předsedkyně Asociace nemocnic a ředitelka Fakultní nemocnice v Plzni Jaroslava Kunová
Rušení poplatků u lékaře kritizuje také Ondřej Dostál z Platformy zdravotních pojištěnců.
„Myslím si, že by nebylo vhodné tento příjem úplně nahrazovat nějakým způsobem ze zdravotního pojištění, protože pak by lidé byli zase naštvaní, že je vyšší zdravotní pojištění,“ podotkl.
Naopak předsedkyně Asociace nemocnic a ředitelka Fakultní nemocnice v Plzni Jaroslava Kunová má jiný názor. Podle ní přijdou nemocnice velikosti té, kterou řídí, při výpadku 30korunových poplatků za ošetření a recept ročně o 20 až 30 milionů korun, ale jejich zrušení za významný problém nepovažuje.
„Tento poplatek příliš rádi nemáme, protože jsou s ním problémy. Museli jsme nakoupit měničky mincí, musíme tisknout známky, se kterými potom pacienti platí a lepí se to na dokumentaci. Jsou s tím potíže, protože jako státní instituce musíme vymáhat od každého dluh, takže máme náklady s tím upozorňovat ty lidi, posílat jim doporučené dopisy, a tyto náklady jsou vyšší, než je vlastně ten samotný poplatek,“ poznamenala.
Co do snížené sazby DPH? Názor ovlivňuje i věk
Průzkum pro Český rozhlas se kromě poplatků ve zdravotnictví týkal i dalších témat, třeba snížené sazby DPH.
Koalice chce prosadit novou sníženou sazbu ve výši deseti procent. Z průzkumu Medianu vyplývá, že lidé by do této sazby nejraději zařadili léky, potraviny a také služby, jako je třeba domácí péče o děti či staré nebo postižené osoby.
Podle socioložky Blanky Vančurové, která průzkum zpracovávala, se představy lidí o tom, co všechno má spadat do nejnižší sazby DPH, velmi liší podle věku dotazovaných.
„Léky byly jmenovány se stoupající tendencí se stoupajícím věkem a zdravotnické pomůcky samozřejmě také. Mladí by naopak preferovali snížené ceny MHD a vstupů na kulturní a sportovní akce,“ konstatovala Vančurová.
Vláda zatím trvá na tom, že DPH sníží jen u léků, knih a dětské výživy. Pokud se však podaří zlepšit výběr daní, nevylučuje premiér Sobotka z ČSSD, že ke stávajícímu výčtu přibude v budoucnu i další zboží.
Průzkum pro ČRo: Češi chtějí levnější pivo, zdražení cigaret většině nevadí
Číst článek
Podle analytika Patria Finance Davida Marka tím však rodinné rozpočty příliš neušetří. Marek navíc obecně považuje zavedení třetí sazby DPH za nešťastné.
„Pokud chce vláda snižovat daňovou zátěž, určitě je více prostoru na straně přímých daní, tedy daní z práce a z podnikání, než naopak snižovat daně nepřímé, to jde proti doporučení většiny nadnárodních institucí, jako je Mezinárodní měnový fond a OECD,“ upozornil Marek.
Kromě snížené sazby DPH a zrušení poplatků plánuje koalice na mimořádné schůzi sněmovny prosadit další dvě desítky zákonů. Mimo jiné i definitivní podobu klíčové normy pro státní správu – služebního zákona.