Olomoucká charita pomáhá zadluženým lidem bez práce a domova i dál po skončení projektu

Během tří let pomohl projekt Vzestupná spirála v Olomouci zhruba čtyřem stovkám klientů. Evropský sociální fond místní charitě umožnil zaměstnat dvě sociální pracovnice, které řešily problémy zadlužených bezdomovců a nezaměstnaných lidí. I když v červnu projekt skončil, v pomoci zadluženým lidem bude charita pokračovat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bezdomovec Miloš Hudeček spí na lavičce na peróně | Foto: Michal Záboj

Projekt Vzestupná spirála byl vypsán na období tří let. Olomoucká charita díky němu mohla vysílat do terénu dvě sociální pracovnice. Jejich úkolem bylo vyhledat a oslovit osoby, které mají problémy s dluhy.

Mezi lidmi co žijí na ulici, to nebylo až tak těžké. Mezi jejich klienty patřil mimo jiné Gustav Vald. I jeho dluhy vyhnaly na ulici:

„Přes den jsem venku a večer mohu být ubytovaný tady na noclehárně. Je to střecha nad hlavou. Když člověk nemá kde být, tak tohle bere za vděk. Ze své viny jsem udělal kopanec. Dopadl jsem tak, jak jsem dopadl. To je tak, když člověk nezaplatil nájem.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O projektu olomoucké charity natáčela redaktorka Jana Zemková

Terénní pracovníci lidem pomáhali hledat řešení z jejich složité situace - navázat komunikaci s věřiteli, dohodnout splátkový kalendář nebo osobní bankrot. A to všechno ještě dřív, než se ozvou exekutoři.

Přestože projekt skončil, bude charita lidem ve finanční nouzi pomáhat i nadále. Středisko Samaritán pro lidi bez domova chce zužitkovat získané zkušenosti. Proto zachová úvazek dluhové poradkyně, i když jen jeden.

„Bezesporu klíčovým nástrojem je i terénní program, který přímo lidi kontaktuje v terénu. Mapuje situaci v problémových lokalitách a často se setkává i s lidmi, kteří do našich služeb jinak vůbec nepřichází,“ potvrzuje vedoucí Petr Princ.

Zadlužení lidé pak mohou vyhledat pomoc i v nové Dluhové poradně střediska svatého Kryštofa.

Jana Zemková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme