Černé skříňky ze zříceného malajsijského letadla dešifrují v Británii

Černé skříňky ze zříceného malajsijského letadla poputují do Británie. Tamním laboratořím je svěří Malajsie, která je získala od ukrajinských rebelů. Separatisté ustoupili mezinárodnímu tlaku a vypravili vlak, který dovezl těla obětí do východoukrajinského Charkova.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vlak s ostatky obětí letecké katastrofy dorazil do Charkova

Vlak s ostatky obětí letecké katastrofy dorazil do Charkova | Zdroj: Reuters

Ostatky pak budou letecky přepraveny k identifikaci do Nizozemska. S jejich předběžnou identifikací už ale začal přímo v Charkově tým Interpolu.

Ukrajinský prezident Petro Porošenko potvrdil, že černé skříňky, které dorazily do Charkova ve stejném vlaku jako těla obětí, budou předány britským specialistům.

Podle náměstka malajsijského ministra dopravy jsou britské laboratoře ve vztahu k místu katastrofy nejbližším pracovištěm, které má od Mezinárodní organizace pro civilní letectví (ICAO) povolení k analýze těchto palubních záznamníků.

Takzvané černé skříňky, které obsahují zápis palubní komunikace a údaje o letu, jsou podle malajsijského přemiéra Najiba Razaka v dobrém stavu.

Rusko musí využít svého vlivu na ukrajinské separatisty, jinak mu hrozí tvrdé sankce

Číst článek

Britský premiér David Cameron mezitím potvrdil, že Británie vyhoví nizozemské žádosti, aby se vyšetřovatelé leteckých nehod ve Farnborough pokusili dešifrovat údaje z palubních záznamníků.

Část trosek malajsijského letadla nedaleko vesnice Hrabove na východě Ukrajiny | Foto: Reuters

Podle agentury Reuters by se tak mohlo objasnit podezření Západu, že letoun s téměř 300 lidí na palubě ve čtvrtek nad východní Ukrajinou sestřelila ruská raketa země-vzduch, odpálená z oblasti ovládané proruskými separatisty.

Červený kříž údajně považuje konflikt na Ukrajině za válku, oficiálně to však nesdělil

Číst článek

Z katastrofy se vzájemně obviňují Kyjev, Moskva a proruští povstalci na východě Ukrajiny. Ti teď ovšem začali spolupracovat s ukrajinskými úřady. Trvají na tom, že to nejsou oni, kdo osudnou raketu odpálil.

Ruské ministerstvo zahraničí dnes uvítalo předání skříněk do rukou Malajsijců. Vyjádřilo také očekávání, že záznamníky budou předány expertům ICAO, mezi nimiž by měli být i ruští odborníci.

„Jsme přesvědčeni, že to přispěje k nestrannému, objektivnímu vyšetření příčin katastrofy malajsijského boeingu na Ukrajině,“ zdůraznila ruská diplomacie.

Martin Dorazín, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme