Podle ukrajinských médií bojují proruští separatisté i mezi sebou navzájem

Ukrajina obvinila Rusko z pokusu o proniknutí ruské jednotky pod vlajkou mírových sborů na ukrajinské území. Informoval o tom zástupce kanceláře prezidenta Porošenka Valerij Čalij. Podle některých zdrojů začínají proruští separatisté v Doněcku bojovat i mezi sebou. Z regionu zasaženého boji už uprchlo skoro 80 tisíc civilistů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Proruští separatisté | Foto: Reuters

Střelba a výbuchy granátů kolem Doněcku a Luhansku neutichají. Podle zpráv reportéra deníku Věsti ale v centru Doněcku dokonce propukly potyčky mezi jednotlivými skupinami příslušníků armády samozvané Doněcké lidové republiky.

I přes pokračující boje se v Doněcku dohodla rada rektorů vysokých škol na tom, že pokud to situaci přeci jen trochu dovolí, začne akademický rok na konci září.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci na Ukrajině sleduje zvláštní reportér Pavel Novák

Slábnutí bojů ale zatím nic nenasvědčuje. Kyjev dokonce obvinil Moskvu, že se kolona vozů označených jako mírové sbory v noci pokusila projet přes hranice na Ukrajinu. V televizní debatě o tom informoval Vitalij Čalij z kanceláře ukrajinského prezidenta Porošenka.

Jen 70 kilometrů od hranic se nachází město Charkov, ve kterém jsou opravené domy, fungující infrastruktura, univerzity, obchody. Místní se obávají, že město bude zničeno.

Přímo na hranici, kde se nachází město Vovčaňsk, zase lidé cítí spíše hořkost z války. Z Ruska sem jezdili lidé nakupovat na trh a teď obchod úplně vázne. Rusové si nesmí vozit potraviny do Ruska, protože by jim je na hranicích zabavili.

Informace pro uprchlíky na nádraží v Charkově | Foto: Pavel Novák

Z regionu, kde se bojuje, už uprchlo skoro 80 tisíc civilistů. Mezi obyvateli se šíří strach z invaze Ruska.

Z médií slyší zprávy o tom, že za hranicemi jsou připraveny ruské jednotky překročit hranice. Podle vojáků z národní rady obrany se ruské jednotky přeskupují, mají minomety a obrněná vozidla.

Ukrajinská armáda trpí nedostatkem výstroje. Chybí jí helmy i neprůstřelné vesty

Číst článek

O lidi, kteří z východu země prchají, se spíše než vláda starají nevládní organizace a církve. Takovou přestupní stanicí pro uprchlíky je právě město Charkov. Ti míří buď dál do Ruska, nebo jinam na Ukrajinu. Například na nádraží je přijímací bod, kam mohou uprchlíci přijít a poprosit o pomoc.

„Po sociálních sítích se tu ale šíří negativní názory na uprchlíky. Ukrajina není moc bohatá země, takže tu není těžké vyvolat nenávist, že jim někdo ujídá z talíře. V televizi byla vidět reportáž o uprchlících, jak nemohou nic dělat, jak nemohou získat práci, kterou by vzali místním lidem,“ říká zvláštní zpravodaj na Ukrajině Pavel Novák.

Pavel Novák, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme