Kanada 0:0 Česko

Lidé z okolí Týna nad Vltavou protestují proti plánovanému grafitovému dolu

Lidé z okolních vesnic jihočeského Týna nad Vltavou nesouhlasí se záměrem otevřít blízko u řeky Lužnice grafitový důl. Ložisko u obce Koloděje je údajně největší ve střední Evropě a nerostu je tam za desítky až stovky miliard korun. Místní proti těžbě podepisují petici.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Grafit | Foto: Ivana Sýkorová

Ložisko se nachází v katastru samostatné obce Hosty. Obavy ale zaznívají ze sousedních Koloděj, které patří k Týnu nad Vltavou. Tamní zastupitelé povrchovou těžbu grafitu jednomyslně odmítli.

V oblasti do roku 1957 fungovaly doly, štoly v lese na Kraví hoře mezi obcemi se později propadly. Soukromá firma teď plánuje povrchovou těžbu. S tím nesouhlasí i Petra Buligová ze Spolku za čisté Vltavotýnsko. Od místa bydlí půl kilometru.

„Obáváme se vůbec všeho, co je spojeno v povrchovou těžbou jakéhokoli nerostu. Ať už je to hlučnost, prašnost, dopad na životní prostředí nebo zdraví lidí, kteří jsou tomu exponováni,“ vysvětlila.

Přehrát

00:00 / 00:00

V místě plánovaného grafitového dolu byl Martin Pokorný

Firma, která připravuje průzkumné práce grafitového ložiska, jednala se zastupiteli obce Hosty. „Nabízela, co jako by obec potřebovala. Kanalizaci nemáme dodělanou, ta by se hodila nebo čistička,“ řekl starosta Josef Hladeček.

Podnik oslovil i majitele některých dotčených pozemků. Paní Helena v dubnu dostala dopis, podle kterého má tři možnosti. Může pozemky prodat, pronajmout nebo vyměnit.

„S ohledem na maximální úsporu času, a tím i nákladů, Vás prosím o vyjádření, kterou variantu preferujete nejdéle do 14 dnů. V případě, že s naším návrhem souhlasit nebudete, vyvineme maximální snahu, abychom se Vašim pozemkům vyhnuli. Nicméně jakákoli Vaše další participace na případném zhodnocení již nebude možná,“ přečetla z dopisu.

Ředitel firmy Michal Horáček nám doposud poskytl pouze písemnou odpoveď.

Obnovení těžby grafitu na Vltavotýnsku vzbuzuje velké emoce

Číst článek

„Požádali jsme vlastníky, aby nás do 14 dnů kontaktovali, ne aby se rozhodli. Další důvod jsou přípravné práce pro komplexní pozemkové řešení. Nechceme, aby přípravný projekt trval roky,“ okomentoval čtrnáctidenní lhůtu.

V dopise rovněž stojí, že firmu pověřilo ministerstvo životního prostředí provedením průzkumu vyhrazeného grafitového ložiska ve vlastnictví státu v katastrálním území Hosty. Z vyjádření ministerstva, které má redakce k dispozici, ale vyplývá, že ministerstvo nepověřuje firmy prováděním průzkumných prací. Michal Horáček na toto zjištění reagoval opět emailem.

„Nebudu se přít o slovíčka oprávněn/pověřen. Jinak řečeno, naše firma má zároveň s oprávněním provádět prospekci jisté povinnosti, pokud máte povinnost, je to zároveň pověření, poslání, zodpovědnost. Čeština je v tomto směru bohatá a dopis se překládal z němčiny,“ napsal.

Martin Pokorný Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme