Soud nařídil MŽP zrušit plán péče o šumavský park, vyhověl obcím

Pražský městský soud nařídil ministerstvu životního prostředí, aby zrušilo plán péče o šumavský národní park na léta 2014 až 2017. Vyhověl tak žalobě několika obcí, které mimo jiné uváděly, že jim plán brání v rozvoji a omezuje obyvatele parku. MŽP podle mluvčí zatím nemá rozsudek k dispozici, a nebude se tedy k němu vyjadřovat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šumava - Prášilsko. Ilustrační foto | Foto: Lukáš Milota

Obce žalovaly ministerstvo proto, že změnilo původní dohody s obcemi a prý odmítlo další diskusi.

"Nám dali k projednání nějaký dokument, ten pak svévolně změnili a schválili úplně jinou podobu dokumentu," řekl ČTK starosta Modravy a předseda Svazu obcí NP Šumava Antonín Schubert.

Přehrát

00:00 / 00:00

Soud nařídil MŽP zrušit plán péče o Národní park Šumava. Diskutovali o tom starosta Modravy Antonín Schubert a Jaromír Bláha z Hnutí Duha

Rozsudek vítá, obce podle něj ani nedoufaly, že by jim mohl soud vyhovět v celém rozsahu žaloby. Ministerstvo může podat kasační stížnost k Nejvyššímu správním soudu. Už dříve uvedlo, že postupovalo ohledně plánu péče k Národnímu parku Šumava plně v souladu se zákonem.

Pod žalobu se podepsali představitelé Železné Rudy, Srní, Modravy, Stožce a Hartmanic. Nejvíce jim vadil fakt, že Šumava by se prý měla stát veřejnosti téměř nepřístupnou a velmi uzavřenou oblastí.

"MŽP úplně změnilo koncepci péče o ten národní park. Úplně vymazalo z plánu péče zonaci, dalo tam nějaké dílčí plochy, které před tím s nikým neprojednávali. My považujeme zonaci za základní územní strategii území, protože zonaci každý rozumí," řekl Schubert.

„Zavedl se nový terminus technicus opuštěná krajina. Šumava není Měsíc, kde přistane Apollo, člověk tam píchne vlajku a odlétne zpátky na Zemi,“ zmínil další výtku pětice obcí modravský starosta.

Plán péče stanovuje úkoly pro ochranu ekosystémů, rostlin a živočichů. Určuje formu péče o les či vzhled krajiny a formuje podmínky pro dopravu, turistiku a hospodaření na území parku.

ČTK, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme