Ukrajinští zemědělci potřebují okamžitou pomoc. Potravinová bezpečnost země je ohrožena
Ukrajinský zemědělský sektor potřebuje okamžitou pomoc, varovala Organizace pro výživu a zemědělství, která je agenturou OSN. Zemědělci nemají kvůli ruskému bombardování a minám bezpečný přístup na pole, chybí jim osivo, hnojiva i energie, uvedla organizace.
„Bez urgentní a nepřetržité podpory nebudou tisíce venkovských domácností schopné zasít a sklízet včas,“ upozornila organizace. To podle ní ohrozí národní potravinovou bezpečnost.
Kyjevu dodáme 100 000 dronů, slibuje Londýn. Od Ukrajinců za to chtějí zkušenosti
Číst článek
Organizace pro výživu a zemědělství popisuje, že v zemi jsou tisíce domácností, jejichž přežití závisí na možnosti starat se o svou půdu a dobytek. Kvůli ruské agresi ale čelí bombardování a znečištění půdy, nemají přístup ke spolehlivým zdrojům elektřiny a také možnost nakoupit si potřebné suroviny.
„Válka ovlivňuje miliony lidí, ale venkovské komunity v blízkosti fronty zůstávají jednou z nejohroženějších, ale zároveň i nejméně podporovaných skupin,“ připomněl Rein Paulsen, ředitel oddělení mimořádných událostí a odolnosti Organizace pro výživu a zemědělství.
Nedostatek peněz ohrožuje také zavádění Plánu reakce na mimořádné události a včasnou obnovu pro Ukrajinu, který Organizace pro výživu a zemědělství představila v dubnu. Ten má mezi roky 2025 a 2026 rozdělit do venkovských komunit v zemi 150 milionů dolarů.
Ukrajinci zasáhli Kerčský most, ukazuje video. Na jeho pilíře dali výbušniny
Číst článek
Podle organizace se v příštích měsících rozhodne, zda budou drobní zemědělci schopni pokračovat v produkci i přes zimu a také v dalších letech.
Před vypuknutím války představovalo zemědělství 10,9 procenta ukrajinského HDP a zaměstnávalo 2,5 milionu lidí. Zemědělské produkty tvořily loni asi 60 procent celkového vývozu Ukrajiny v hodnotě 41,6 miliardy dolarů (905 miliard Kč), velká část vývozu směřuje do rozvojových zemí.
Světová banka předpokládá, že válka způsobila v oblasti zemědělství Ukrajině ztráty 83,9 miliardy dolarů (1,8 bilionu korun) a navíc 1,6 miliardy (36 miliard korun) v zavlažování.