Amnestie ovlivnila život v Karviné. Lidé méně vycházejí po setmění

Někteří obyvatelé Karviné nevycházejí po setmění ven, do obchodu si berou jen stokorunu, a dokonce i havíři si po výplatě hlídají peněženky jako ostříži. Tak ovlivnila amnestie životy lidí v místech s vysokou mírou kriminality. Strážníci proto častěji kontrolují herny, hospody i nádraží.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kvůli amnestii projíždí Karvinou hlídky strážníků | Foto: Andrea Brtníková

Restaurace s názvem Šatlava leží prakticky pár kroků od věznice. „Máme informace o tom, že propuštění vězni míří právě sem,“ říká Václav Ožana z karvinské městské policie.

V hospodě sedí tu jen parta havířů. Chlapi, kteří mají pro strach uděláno. Kvůli amnestii jsou i oni více obezřetní. „Samozřejmě nechodíme s plnými peněženkami po výplatě z šachty,“ prozrazuje Radiožurnálu jeden z nich.

Přehrát

00:00 / 00:00

Amnestie ovlivnila život v Karviné. Hlídky strážníků ještě více kontrolují ulice, Radiožurnál byl v terénu s nimi, reportáž natáčela Andrea Čánová.

A opatrná je i servírka Ludmila. „Určitě máme opatření, máme pepřáky (pepřový obranný sprej) , v takovýchto provozovnách si musíme dávat velký pozor. Necháváme si také hned zaplatit,“ vysvětluje.

Policisté dorazili před malý domek v karvinské části Staré město. Majitelka obydlí prodala důlní společnosti, která tady chce těžit. Její opilý syn, sotva opustil vězení, se do domku vloupal. Chtěl si vzít své věci.

„Je tady hlavní vchod, branka, z druhé strany by měla být teráska, kde přes okno, jeho rozbitím, se dostal dovnitř,“ ukazuje zástupce současného majitele.

Na místo přijela starší žena, matka propuštěného vězně, který způsobil potíže. Na adresu svého potomka spustí litanii typickým karvinským nářečím. Volný překlad pro mimo karvinské zní asi takto: „Ten nezbeda se nenapraví, nevěřte tomu, akorát strážníci mají práci.“

Strážníci musí ještě zkontrolovat i nádraží. „Samozřejmě musíme počítat i s tím, že obyvatelé Karviné, kteří vykonávají trest v jiných městech, se budou vracet zpět a využijí k tomu právě vlaku, autobusu. Případně nádraží využijí i jako nouzové ubytování, což není úplně košer. Tak také se samozřejmě vyskytnou tady a musíme to řešit,“ přibližuje Václav Ožana.

V karvinské části Nové město mají starousedlíci dost problémů s nepřizpůsobivými i bez amnestie. Teď je podle policie zvýšená kontrola na místě.

Tady propuštění vězni nacházejí střechu nad hlavou | Foto: Andrea Čánová

„Protože situaci vnímáme jako potenciálně krizovou, využíváme také techniku, která nám zabezpečí sledování míst, jako je městský kamerový dohlížecí systém, máme osobní mikrokamery pro potřeby strážníků a hlídek, takže jsme schopni dokumentovat dění v místě,“ popisuje Václav Ožana z městské policie.

Například důchodkyně Anna, která venčí psa, spoléhá jen na sebe. „Večer jdu o půl páté se psem a potom už nejdu ven. A když člověk jde do obchodu, sebou nenosí nic, jen 50 či 100 korun. Může se stát, že mě některý z nich přepadne,“ přiznává.

Strážníci teď také hlídají úřady, kde propuštěným vězňům vyplácejí dávky.

Andrea Brtníková, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme