Demonstraci ve Varnsdorfu zastavila policie. Protesty prý neskončí

Přes pět stovek lidí protestovalo v severočeském Varnsdorfu proti problémovým občanům a zvyšující se kriminalitě. Protestní pochod, ke kterému se připojily i desítky extrémistů, zastavila policie. Vážné incidenty se nestaly, i přesto policie zatkla dva muže.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protiromská demonstrace ve Varnsdorfu | Foto: Filip Jandourek

Místní nejdříve více než 2 hodiny debatovali v místním kině. Chtějí návštěvu premiéra, zvýšit počet policistů a přísnou ubytoven. To zástupci města přislíbili. Podle nich ale není pravda, že by kriminalita ve městě rostla.

Odpoledne se k protestům sešlo kromě místních sešlo i několik desítek radikálně naladěných mladíků.

Skupina došla až před jednu z ubytoven, kde žijí hlavně nepřizpůsobiví občané. Policie demonstrujícím cestu k ní zahradila protestující se poté chvíli snažili vymyslet, jak policejní zátaras obejít.

Radnice demonstraci nakonec rozpustila. Několik desítek lidé se poté začalo přesouvat k další ubytovně a pak zpátky do centra Varnsdorfu. Dav se postupně rozešel.

Podle policie nebyl další pochod hlášený a je proto nezákonný. Organizátoři protestů prohlásili, že podobné akce se dají čekat i v dalším týdnu.

První řešení pro Varnsdorf se začínají rýsovat

Protiromská demonstrace ve Varnsdorfu | Foto: Filip Jandourek

Sociální napětí na severu Čech může podle premiéra Petra Nečase vyřešit jedině spolupráce státu s jednotlivými městy. Předseda vlády to řekl na setkání se starosty a primátory z řad ODS v Brně. Nečas je přesvědčený, že za současné problémy může příliš štědrá sociální politika minulých let.

Šéf nejsilnější opoziční strany Bohuslav Sobotka už včera uvedl, že řešení je v posílení počtu policitů a navýšení rozpočtu na veřejně prospěšné práce.

Ředitel vládní Agentury pro sociálního začleňování Martin Šimáček po diskusi s občany Radiožurnálu řekl, že se praktická řešení pro zlepšení bezpečnosti ve Varnsdorfu začínají rýsovat. Podle něj potřeba snížit počet lidí na městské ubytovně a agentura navrhne sérii opatření zaměřenou především na děti.

Přestože debata s obyvateli Varnsdorfu byla hodně emotivní a nebylo nouze o pískot, nadávky a výkřiky, Šimáček ji považuje za velmi úspěšnou.

„Po třech týdnech vidíme, že minimálně polovina z lidí říkala velmi rozumné věci. Vyjmenovávali problém a říkali, co by se s ním mohlo dělat. To byl náš záměr – nechat lidi říct, jak by situaci chtěli řešit a zároveň si od nich nechat tak trochu poradit, aby pak to, co budeme navrhovat, oni považovali za své, aby věděli, že k tomu přispěli,“ vysvětlil Šimáček.

Ľubomír Smatana, Petr Sehnoutka, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme