Demonstraci ve Varnsdorfu zastavila policie. Protesty prý neskončí
Přes pět stovek lidí protestovalo v severočeském Varnsdorfu proti problémovým občanům a zvyšující se kriminalitě. Protestní pochod, ke kterému se připojily i desítky extrémistů, zastavila policie. Vážné incidenty se nestaly, i přesto policie zatkla dva muže.
Místní nejdříve více než 2 hodiny debatovali v místním kině. Chtějí návštěvu premiéra, zvýšit počet policistů a přísnou ubytoven. To zástupci města přislíbili. Podle nich ale není pravda, že by kriminalita ve městě rostla.
Odpoledne se k protestům sešlo kromě místních sešlo i několik desítek radikálně naladěných mladíků.
Skupina došla až před jednu z ubytoven, kde žijí hlavně nepřizpůsobiví občané. Policie demonstrujícím cestu k ní zahradila protestující se poté chvíli snažili vymyslet, jak policejní zátaras obejít.
Radnice demonstraci nakonec rozpustila. Několik desítek lidé se poté začalo přesouvat k další ubytovně a pak zpátky do centra Varnsdorfu. Dav se postupně rozešel.
Podle policie nebyl další pochod hlášený a je proto nezákonný. Organizátoři protestů prohlásili, že podobné akce se dají čekat i v dalším týdnu.
První řešení pro Varnsdorf se začínají rýsovat
Sociální napětí na severu Čech může podle premiéra Petra Nečase vyřešit jedině spolupráce státu s jednotlivými městy. Předseda vlády to řekl na setkání se starosty a primátory z řad ODS v Brně. Nečas je přesvědčený, že za současné problémy může příliš štědrá sociální politika minulých let.
Šéf nejsilnější opoziční strany Bohuslav Sobotka už včera uvedl, že řešení je v posílení počtu policitů a navýšení rozpočtu na veřejně prospěšné práce.
Ředitel vládní Agentury pro sociálního začleňování Martin Šimáček po diskusi s občany Radiožurnálu řekl, že se praktická řešení pro zlepšení bezpečnosti ve Varnsdorfu začínají rýsovat. Podle něj potřeba snížit počet lidí na městské ubytovně a agentura navrhne sérii opatření zaměřenou především na děti.
Přestože debata s obyvateli Varnsdorfu byla hodně emotivní a nebylo nouze o pískot, nadávky a výkřiky, Šimáček ji považuje za velmi úspěšnou.
„Po třech týdnech vidíme, že minimálně polovina z lidí říkala velmi rozumné věci. Vyjmenovávali problém a říkali, co by se s ním mohlo dělat. To byl náš záměr – nechat lidi říct, jak by situaci chtěli řešit a zároveň si od nich nechat tak trochu poradit, aby pak to, co budeme navrhovat, oni považovali za své, aby věděli, že k tomu přispěli,“ vysvětlil Šimáček.