Diagnostický ústav v Hradci Králové připravil pro dětské pacienty novinku. Otevřel minifarmu

Dětský diagnostický ústav v Hradci Králové připravil pro děti ode dneška novinku. Otevřel minifarmu. Dětem v ústavu má kontak se zvířaty pomoci s jejich psychickými problémy. A to prostřednictvím takzvané animoterapie.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Minifarma v diagnostickém ústavu v Hradci Králové má pomoci dětem s psychickými problémy (ilustrační foto)

Minifarma v diagnostickém ústavu v Hradci Králové má pomoci dětem s psychickými problémy (ilustrační foto) | Foto: Archiv ČRo

Animoterapie patří k psychoterapeutickým metodám, které jsou v poslední době stále častěji používány při výchově a vzdělávání dětí s různými psychickými problémy, včetně mentálního postižení. Zlepšit jejich vztah má právě zvíře.

Pracovníci diagnostického ústavu v Říčařově ulici v Hradci Králové začali farmu budovat letos v květnu. Na části nevyužívaného pozemku ústavu nejdříve udělali různé terénní úpravy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Novou minifarmu v Diagnostickém ústavu v Hradci Králové navštívil redaktor Ondřej Vaňura

„Museli jsme sem navézt kvalitní zeminu, abychom mohli prostor osázet trávníkem. Museli jsme upravit naši stáj, která sloužila jako domeček pro nářadí. Museli jsme udělat novou střechu, zateplení, nějaké drenáže,“ popisuje vychovatel Jan Říha.

Podle něj se vše budovalo svépomocí. Stejně jako stavba dřevěné ohrady obdélníkového tvaru. „Je to zhruba 60 metrů na 9 metrů. Je to dostatečně velký výběh pro zvířata. Samozřejmě je potřeba ještě poníka vodit na pastvu mimo, což je vlastně i v rámci terapie s dětmi,“ dodává.

Kromě shetlandského ponyho, jsou v ohradě zatím i tři holandské minikozy. „Ještě úplně přesně nevíme, kolik tu bude zvířat, protože naše minikoza je v naději. Takže čekáme, že porodí každým dnem další kůzlátka. V zásadě se jedná o zvířata, která nebudou děti ohrožovat, budou kontaktní a budou splňovat všechny atributy terapeutického přístupu v oblasti animoterapie nebo hiporehabilitace,“ vysvětluje ředitel hradeckého diagnostického ústavu Pavel Janský.

Animoterapie u dětí rozvíjí fantazii a další věci. Ředitel připomíná, že děti, které se do diagnostického ústavu dostanou, mají různé adaptační problémy.

„Mívají sníženou fluktuační toleranci a stresové situace nedokážou vnímat přirozeně. Například pro dítě, které potřebuje větší pocit bezpečí a sdílení, je zvíře perfektní. Protože velice rychle se uklidní a může třeba pokračovat dál. Zvíře je vlastně pro děti určitým katalyzátorem, kdy se přes ten vztah k němu napravují a rehabilitují vztahy k okolí,“ popisuje.

Zvířata tu budou pomáhat především dětem s autistickými poruchami. Ke zvířatům ale samozřejmě budou moci chodit i ostatní obyvatelé diagnostického ústavu.

„S terapeutickým pracovníkem to může být třeba 20 nebo 30 dětí ročně. Máme tady děti od předškolního věku, teoreticky od tří let věku, ale není jich mnoho. A potom děti, které končí školní docházku, kolem 15 let. Proto jsme vybírali zvířata, která by byla vhodná pro celé věkové spektrum dětí,“ dodává Pavel Janský.

Diagnostický ústav stálo vybudování minifarmy zhruba sto tisíc korun, roční provoz by měl stát deset tisíc korun.

Ondřej Vaňura Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme