Do památníku hrdinů heydrichiády v pražské Resslově ulici bude vstup zdarma

Památník hrdinů heydrichiády v chrámu svatého Cyrila a Metoděje v Resslově ulici v Praze bude fungovat dál a návštěvníci do něj ani nadále nebudou platit vstupné. Vojenský historický ústav se na podmínkách provozu dohodl s pravoslavnou církví. Smlouvu ještě musí schválit rada hlavního města, kterému patří místo, kde padli strůjci atentátu na Heydricha, jako například Jozef Gabčík a Jan Kubiš.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

18. června 1942 svedlo sedm parašutistů (mezi nimi i Jan Kubiš s Josefem Gabčíkem) svůj poslední boj o chrám v Resslově ulici v Praze, kde se skrývali | Foto: z archívu Vojenského historického ústavu a Eduarda Stehlíka

V květnu vypršela smlouva mezi pravoslavnou církví a městem, která upravovala podmínky provozu památníku. A teď se připravuje nová. Stará smlouva mimo jiné řešila i vstupné, které musela církev vybírat.

Od 1. července letošního roku ho zrušil svým rozhodnutím pravoslavný arcibiskup pražský a českých zemí, který vždy považoval vstupné za nemístné. Vybírat vstupné ale byla povinnost vyplývající ze smlouvy s hlavním městem Prahou. Teď už se tam chodí zadarmo a tak to i zůstane.

Bohatší nabídka

Provoz památníku tak teď bude platit Vojenský historický ústav. Do jeho muzeí a památníků se chodí všude zdarma, ať už je to Letecké muzeum Kbely, muzeum na pražském Vítkově nebo v Lešanech.

Ve spolupráci Vojenského historického ústavu, města a pravoslavné církve se navíc rozšíří nabídka pro návštěvníky. Kromě krypty budou mít možnost se zajít podívat i do chrámu. Vojáci a církev už se dohodli, teď musí smlouvu ještě schválit pražští radní.

Martin Karlík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme