Do památníku hrdinů heydrichiády v pražské Resslově ulici bude vstup zdarma

Památník hrdinů heydrichiády v chrámu svatého Cyrila a Metoděje v Resslově ulici v Praze bude fungovat dál a návštěvníci do něj ani nadále nebudou platit vstupné. Vojenský historický ústav se na podmínkách provozu dohodl s pravoslavnou církví. Smlouvu ještě musí schválit rada hlavního města, kterému patří místo, kde padli strůjci atentátu na Heydricha, jako například Jozef Gabčík a Jan Kubiš.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

18. června 1942 svedlo sedm parašutistů (mezi nimi i Jan Kubiš s Josefem Gabčíkem) svůj poslední boj o chrám v Resslově ulici v Praze, kde se skrývali | Foto: z archívu Vojenského historického ústavu a Eduarda Stehlíka

V květnu vypršela smlouva mezi pravoslavnou církví a městem, která upravovala podmínky provozu památníku. A teď se připravuje nová. Stará smlouva mimo jiné řešila i vstupné, které musela církev vybírat.

Od 1. července letošního roku ho zrušil svým rozhodnutím pravoslavný arcibiskup pražský a českých zemí, který vždy považoval vstupné za nemístné. Vybírat vstupné ale byla povinnost vyplývající ze smlouvy s hlavním městem Prahou. Teď už se tam chodí zadarmo a tak to i zůstane.

Bohatší nabídka

Provoz památníku tak teď bude platit Vojenský historický ústav. Do jeho muzeí a památníků se chodí všude zdarma, ať už je to Letecké muzeum Kbely, muzeum na pražském Vítkově nebo v Lešanech.

Ve spolupráci Vojenského historického ústavu, města a pravoslavné církve se navíc rozšíří nabídka pro návštěvníky. Kromě krypty budou mít možnost se zajít podívat i do chrámu. Vojáci a církev už se dohodli, teď musí smlouvu ještě schválit pražští radní.

Martin Karlík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme