Hrady a zámky v Libereckém kraji navštívilo během letošních prázdnin méně turistů

Velmi teplé a slunečné prázdninové počasí turisty v Libereckém kraji lákalo především k vodě. I proto jich daleko méně vyhledalo hrady, zámky a ostatní památky. Ačkoli ale léto skončilo, sezóna hradů a zámků je stále v plném proudu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Státní zámek Sychrov, parkové průčelí | Foto: Archiv NPÚ, ú.o.p. Liberec

Turistů bylo letos na hradech a zámcích méně téměř všude. Například Sychrov, který patří mezi nejvyhledávanější zámky v Libereckém kraji, navštívilo o dva tisíce lidí méně než v loňském roce.

Zámek Zákupy na Českolipsku si prohlédlo zhruba o tisícovku lidí méně. Zvláštním fenoménem je hrad Trosky. Na Pannu a Babu letos vystoupalo o tři tisíce méně lidí, přesto tento hrad patří k nejnavštěvovanějším v kraji.

Podle kastelána Lubomíra Martínka srpen návštěvnost trochu vyrovnal. Za den si památku chodilo prohlédnout až 1500 lidí. Trosky v létě nabízely několikrát do měsíce i noční prohlídky, o které byl velký zájem. Chodilo na ně i 500 turistů.

Sezóna ještě nekončí

Sezóna na hradech a zámcích ale ještě nekončí. V září se už tradičně návštěvníkům představují zajímavosti v rámci Dnů evropského dědictví.

Například na zámku Frýdlant se turisté mohou setkat s vévodou Albrechtem z Valdštejna. Hrubý Rohozec nabízí prohlídky běžně nepřístupných prostor doslova od „sklepa až po půdu".

A na zámku v Zákupech si návštěvníci prohlédnou papírové tapety nebo nástropní výmalby. Pomocí vybraných kusů nábytku i obrazů se také dozvědí o dalších členech císařské rodiny, kteří do Zákup v minulosti jezdívali.

Na Lemberku se koncem září zpřístupní věž a lidé se můžou těšit i na tradiční vánoční trhy na Sychrově a Grabštejně nebo na vánoční prohlídky.

Eva Malá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme