Jožo, tam se razí! Karvinští se bojí, že těžba pod Starým Městem už začala

Své domy nikdy neprodáme, vzkázali důlní společnosti obyvatelé karvinské části Staré Město. Právě tam chtějí Ostravsko-karvinské doly dobývat černé uhlí. Starousedlíci by se museli vystěhovat, protože půda by klesla a lokalitu by zatopila voda.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Těžba uhlí (ilustr. foto)

Těžba uhlí (ilustr. foto) | Foto: František Tichý

Šéf důlní společnosti v úterý vystoupil přímo na jednání karvinských zastupitelů a mimo jiné oznámil, že už koupili stovku domů.

Lidé ze Starého Města mají strach, že se v podzemí už teď něco děje, občas je vyděsí otřesy. Generální ředitel OKD Jan Fabián ale uklidňuje, že bez povolení těžit nebudou.

„Otřesy nebo určité vlivy, které jsou na povrchu cítit, určitě nepocházejí z ražby či nějakého důlního díla,“ ubezpečuje.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Karviné natáčela redaktorka Andrea Čánová

„Ti lidé říkají: 'Jožo, tam se tam razí! Vrtacím strojem a střílí.' Takže já nevím, zda mám věřit vám, nebo těm havířům. Ale havíř, si myslím, lhát nebude…“ reagoval zastupitel za KSČM Josef Adámek.

Monika Heisigová zastupuje lidi, kteří proti těžbě protestují. Požadují, aby důlní společnost přestala vykupovat domy, když ještě nemá jisté, že může těžit.

„Pro nás jako pro občany města je to zcela nelogický postup. Někteří občané nepodepíší dohodu s OKD, tím pádem se nemůže žádat o povolení hornické činnosti na báňském úřadě,“ vzkazuje Heisigová.

Ředitel OKD bude s lidmi v Karviné diskutovat o rozšíření těžby ve městě

Číst článek

Šéf OKD Jan Fabián ale upozorňuje, že lidé domy k prodeji nabízejí sami.

„Samozřejmě je to velmi citlivá věc, protože někteří lidé tam vyrůstali, jsou s tím spojeni historicky. Musíme se snažit o to, co nejférověji dojít ke shodě s majiteli. Toto není jediná oblast, kde dochází k výkupům. Všude jsme byli v konečném důsledku schopni se dohodnout,“ věří v domluvu Fabián.

Důlní společnost dále oznámila, že těžit chce v menším prostoru, než původně plánovala. Narazila totiž na ochranu přírody, v lokalitě jsou vzácné lužní lesy a chráněný brouk bahník hnědý.

Andrea Brtníková, Tomáš S. Šťástka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme