Karlovarské krajské nemocnici hrozí kvůli financím odsouvání operací

Karlovarské krajské nemocnici hrozí propad až o pět milionů korun za měsíc kvůli nové úhradové vyhlášce Všeobecné zdravotní pojišťovny. Vedení nemocnice se obává, že bude muset odkládat některé plánované operace.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Karlovarská krajská nemocnice | Foto: Radim Jehlík | Zdroj: Český rozhlas

Pavilon akutní medicíny v Karlových Varech a rekonstrukce nemocnice v Chebu, to jsou projekty, které v minulém roce Karlovarská krajská nemocnice dokončila.

Tím ale vzrostly provozní náklady o tři milióny korun a zároveň i počet výkonů. I přes tuto pozitivní zprávu však od Všeobecné zdravotní pojišťovny přišla studená sprcha.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti o situaci, v níž se ocitla krajská nemocnice v Karlových Varech, zjišťovala redaktorka ČRo Andrea Strohmaierová

Nemocnice dostane méně peněz. Pojišťovna totiž vychází z počtu výkonů z roku 2011, jak upozorňuje za zřizovatele hejtman Karlovarského kraje Josef Novotný.

„Během roku 2012 se zavedla celá řada úsporných opatření a dneska už prakticky není kam šáhnout. Budeme hledat všechny cesty k tomu, abychom úroveň udrželi nebo zlepšili,“ slibuje Novotný.

Počty jsou v tomto případě velice jednoduché. Ročně může ztráta dosáhnout zhruba 100 milionů korun. Pro nemocnici to znamená odsun plánovaných a dražších operací, jako jsou kardiologické zákroky, složité traumatologické či ortopedické operace.

„Je otázka, jakým způsobem budeme postupovat u onkologicky nemocných pacientů,“ dodává generální ředitel nemocnice Luděk Nečesaný.

Kraj chce jednat s pojišťovnami

Nemocnice má podle jeho slov špatnou pověst z minulosti. Předchozí vedení proplácelo faktury s obrovským zpožděným. I když se podařilo datum splatnosti částečně posunout, zařízení stále není z nejhoršího venku.

„Vzhledem k velmi negativní minulosti této firmy za uplynulých šest let a akumulované ztrátě zhruba 150, 160 milionů korun, nejsme schopni do další ztráty jít bez podpory zřizovatele,“ vysvětluje Nečesaný.

Věří však, že se s některými dodavateli dohodne na lepších cenách. Karlovarský kraj i vedení nemocnice se nevzdávají a budou nadále jednat o výhodnějších podmínkách se zdravotními pojišťovnami, což potvrzuje náměstek hejtmana Jaroslav Borka z KSČM.

Všeobecná zdravotní pojišťovna tvrdí, že finance jsou rozdělované spravedlivě. „Musíme vycházet z toho, že VZP ubyli pojištěnci, kteří přešli k jiným zdravotním pojišťovnám a ty by tak zmiňovaný výpadek měly dorovnat,“ brání se mluvčí VZP Pavel Rod.

Rozhodující jednání mezi pojišťovnami a vedením Karlovarské krajské nemocnice se uskuteční v polovině tohoto měsíce.

Andrea Strohmaierová, Alina Holušová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme