Kriminalita letos vzrostla v Mostě o třetinu, nejvíc z celé republiky

Více než dvojnásobek vykradených aut než v loňském roce evidují v Mostě. Přibylo tam také vyloupených bytů a sklepů. Celkově policisté v Mostě evidují největší nárůst kriminality v rámci celé České republiky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policie | Foto: Ladislav Bába

„Před čtyřmi měsíci mi vykradli auto. Autorádio, část vybavení, prostě vybílili ho,“ popisuje Tomáš z Mostu, kterému auto vykradli za poslední dva roky třikrát.

Paní Anna z Mostu zas kvůli zlodějům raději prodala garáž. „Garáž nám vykradli dvakrát, auto jednou,“ říká.

Od počátku roku kriminalita v Mostě stoupla nejvíc ze všech míst v České republice. A nárůst to není zanedbatelný.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kriminalita letos vzrostla v Mostě o třetinu. Důvody zjišťoval reportér Jan Beneš

„V Mostě jsme zaznamenali za první polovinu tohoto roku nárůst kriminality v rámci celé České republiky. Tento nárůst představuje meziročně přes 26 procent, u majetkových trestných činů je nárůst 35 procent,“ upřesňuje šéf mostecké policie Jiří Volprecht.

Nejčastěji se v Mostě krade a vykrádá. Jde o vykradená auta, sklepy nebo byty. Nejvíce přibylo vloupání do aut - v porovnání s loňským rokem jich policisté evidují víc o 140 procent. Podle Jiřího Volprechta má nárůst trestné činnosti hned několik důvodů.

„Je to největší procento nezaměstnanost v rámci České republiky, největší podíl osob odkázaných na sociální dávky, velké množství sociálně vyloučených osob. Je to taky levné bydlení, stahují se sem lidé z celé republiky. Samozřejmě lednová amnestie prezidenta republiky také zasáhla do kriminality velkou měrou,“ vypočítává Volprecht.

Policisté proto slouží v Mostě přesčasy, provádějí víc bezpečnostních akcí, snaží se posilovat hlídky. Na sídlištích se pohybují kriminalisté v civilu, časté jsou také prohlídky nočních barů a heren. Přesto objasněnost trestných činů oproti loňskému roku klesla o čtyři procenta.

Policistů je málo, přiznává jejich šéf

Podle obyvatel města by mělo být policisty v ulicích více vidět a také by se měli důkladněji zaměřit na odlehlá místa.

„Tady nevidíte policajta, projedou se tady v autě a tím to hasne,“ stěžuje si jeden z oslovených Mostečanů. „Měli by se přestat vozit v autech a chodit po ulici,“ přidává další.

„U Policie České republiky došlo ke snížení stavů, takže bychom samozřejmě rádi stavy navýšili, nicméně v současné době máme lidi velené do přesčasových hodin. Máme na to finanční prostředky, takže posilujeme službu v tomto duchu,“ reagoval na výhrady místních policejní šéf Jiří Volprecht.

Policisté ale nemohou pracovat přesčas dlouhodobě, proto se vedení mostecké policie chystá požádat o navýšení stavu. Jak dodává Jiří Volprecht, v ideálním případě by chtěl přijmout alespoň 20 nových policistů. Ve skutečnosti ale bude rád, když jich v příštím roce získá alespoň pět.

Jan Beneš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme