Lidé z budějovického sídliště Máj viní z nepokojů město, problémy prý dlouhodobě neřešilo

Názory na sobotní demonstraci v Českých Budějovicích, která se z původně pokojné akce za lepší život na sídlišti Máj změnila v tažení proti tamním problémovým obyvatelům, se různí. Zatímco podle místních jde o důsledek dlouhodobě neřešených potíží a selhání radnice, primátor to považuje za ojedinělý exces a viní policii. Lidskoprávní aktivisté pak rovnou mluví o radikalizaci společnosti.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Několik stovek lidí se 29. června po shromáždění na českobudějovickém náměstí, kde se protestovalo proti častým problémům v soužití na sídlišti Máj, vydalo do inkriminované lokality

Několik stovek lidí se 29. června po shromáždění na českobudějovickém náměstí, kde se protestovalo proti častým problémům v soužití na sídlišti Máj, vydalo do inkriminované lokality | Zdroj: ČTK

„Jsme hluční, ano, je to v nás, my se tak bavíme. Jsou mezi námi i ti špatní. Co s tím máme dělat? Tady jsou od toho určité instituce a orgány, policie, sociálka atd. Ať ten problém řeší, ať Romy potrestají, já jsem pro,“ říká jeden z místních Romů.

Nelíbí se mu však, aby lidé brali zákon do vlastních rukou a chtěli problémy řešit sami. Podle něj by to vedlo jen k násilí.

Místní ale mají už teď strach, že se život na sídlišti za pár dnů vrátí do starých kolejí. „Až se to všechno rozprchne, do týdne zase začnou ty jejich výhrůžky, vydírání, krádeže, napadání. Dennodenně. Naše děti si nemůžou hrát na hřišti. Bohužel naši radní a naše město s tím taky nic nedělá, nedělají s tím nic zákonodárci,“ zlobí se obyvatelka Máje.

Problémy v komunikaci s českobudějovickým magistrátem vidí i sociální pracovník Jan Horváth ze Salesiánského střediska mládeže, které na sídlišti působí. „Město většinou nedbá nějakých pokynů nízkoprahových zařízení nebo neziskových organizací. Moc s námi nespolupracují. Město by mělo určitě víc naslouchat občanům Českých Budějovic,“ radí Horváth.

Spor o policejní zásah

Primátor Českých Budějovic Juraj Thoma však považuje sobotní událost za ojedinělý incident. Zároveň kritizuje policii, že proti lidem, kteří se po demonstraci vydali na nepovolený pochod na sídliště, nezasáhla mnohem dříve.

„Já jsem přesvědčen, že ve chvíli, kdy někdo jde v průvodu, ještě v centru města, má zvednutou pravici, vykřikuje ‚Heil Hitler!‘, ho policie má sebrat. Policie se rozhodla, že si ten průvod nějak nasměruje a že ho sebere někde jinde,“ vysvětluje primátor.

Několik stovek lidí se 29. června po shromáždění na českobudějovickém náměstí, kde se protestovalo proti častým problémům v soužití na sídlišti Máj, vydalo do inkriminované lokality | Foto: ČTK

Thoma však upozorňuje, že nejde o nějak zvlášť problémovou lokalitu. „Sídliště Máj, na kterém žije 22 tisíc obyvatel a několik desítek Romů, není Chanovem. Sídliště Máj není lokalitou, ve které by opravdu bylo obrovské sociální napětí. Samozřejmě, že odlišný způsob života romské komunity tam vyvolává napětí s většinovou populací,“ připouští primátor.

Policie měla proti extremistům zasáhnout hned, jak začali hajlovat, říká primátor Českých Budějovic

Číst článek

Policii kritizují i pořadatelé původního povoleného shromáždění na náměstí, ale z opačného důvodu – zásah policie byl podle nich zbytečně tvrdý. „To, že shromáždění proběhlo, nás nemrzí. Bohužel nás mrzí chvílemi i docela brutální zákrok policie,“ říká pořadatel Michal Choura.

„Rozhodně nám třeba nepřipadá normální, že na Facebooku je video, jak tam stojí člověk, oni kolem procházejí a jeden z policistů do něj strčí takovým brutálním způsobem, že ten člověk spadne mezi auta. Některé zákroky policie byly myslím opravdu zbytečné,“ tvrdí Choura.

Radikalizace společnosti?

Podle Kláry Kalibové ze sdružení In Iustitia svědčí podobné incidenty o radikalizaci české společnosti. „Malá záminka, pokud je zneužita, může vyústit ve velké násilí a nepokoje. Současně vidíme, že proti násilí na Romech neexistuje dostatečná bariéra. Včerejší incident není ojedinělý, v současné době se společnost radikalizuje nejen v těch interetnických konfliktech, ale obecně,“ míní Kalibová.

Vládní zmocněnkyně pro lidská práva Monika Šimůnková se zase domnívá, že násilnostem a rasistickým excesům nahrává i současné špatné politické klima v Česku.

„K tomu samozřejmě nepřispívá současná politická situace, kdy lidé vidí, že situace není dobrá, ztrácejí víru a důvěru v politiky, ve vedoucí osobnosti této země. Řekla bych, že právě na tom se daleko více zviditelňují tyto nenávistné proudy,“ uvažuje Šimůnková.


Ke střetům mezi demonstranty a policií došlo na sídlišti Máj

Stanislav Vintr, Eva Rajlichová, Romana Kostohryzová, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme