Švýcarsko 0:2 Česko

Masarykova univerzita otevřela nový kampus

Masarykova univerzita v Brně dnes slavnostně otevřela nový kampus, který by měl zásadně pomoci rozvoji vědy. Jde o jeden z největších projektů v oblasti vysokého školství ve střední Evropě. Stavba budovy v Brně-Bohunicích trvala sedm let a stála pět miliard korun.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Masarykova univerzita

Masarykova univerzita | Foto: Masarykova univerzita

„Je to špičkově vybavený moderní areál, který má 24 výukových a výzkumných pavilonů a bude sloužit jak výuce, tak realizaci špičkového výzkumu, který na Masarykově univerzitě máme,“ vysvětluje Petr Fiala, rektor Masarykovy univerzity v Brně.

Přehrát

00:00 / 00:00

O novém kampusu mluvil na Radiožurnálu kvestor brněnské Masarykovy univerzity, docent Ladislav Zajíček

Nový kampus stojí v těsném sousedství Fakultní nemocnice Brno, proto se do něj přestěhovala celá lékařská fakulta, nová fakulta sportovních studií a některé obory přírodovědecké fakulty. Celkem v něm bude na pět tisíc studentů a tisíc pedagogů a výzkumných pracovníků.

Finance poskytl stát, město i sama univerzita, která počítá s dalším rozvojem včetně širší nabídky služeb.

Výstavbu ohrožovaly průtahy ministerstva

Výstavba kampusu se ale v minulých letech zpozdila. Podle kritiků kvůli podivným zásahům ze strany ministerstva školství. Podle zjištění Radiožurnálu se přitom v současnosti na ministerstvo vracejí lidé, kteří jsou podezřelí z manipulací kolem výstavby univerzitních areálů, včetně toho brněnského.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Ranního interview Radiožurnálu byl Petr Fiala, rektor Masarykovy univerzity v Brně.

„My jsme se v první velké soutěži na dostavbu kampusu dostali na ceny, které neodpovídaly projektovým cenám. Zakázku jsme proto rozdělili do šesti menších a vysoutěžili ceny, které odpovídaly projektované ceně. Nicméně jsme nedostali souhlas z ministerstva školství, abychom mohli podepsat smlouvy. Souhlas jsme nedostali tak dlouho, až vítězové soutěží nemohli udržet cenu a soutěže museli být až na jednu zrušeny,“ popisuje problémy s výstavbou Petr Fiala.

„V nové soutěži, kterou jsme potom vypisovali, jsme vysoutěžili ceny mnohem vyšší. Mě tady to jednání státu tehdy připadalo hodně neodpovědné, protože jsme mohli ušetřit,“ dodává rektor MU v Brně.

„Přínosem nového kampusu je také to, že areál je provázaný se svým okolím. Je například v těsném sousedství fakultní nemocnice, vedle vyrostl nový inkubátor biomedicínckých technologií, zabýváme se tedy i transferem biomedicíncké technologie do praxe. V sousedství existuje i areál technologického parku. Snažíme se provazovat akademickou část s okolím, ať už v oblasti podnikání nebo v oblasti zdravotnictví,“ uvádí Ladislav Janíček, kvestor Masarykovy univerzity.

Ivan Holas, Lenka Rafaelová, Jan Piroch, Petr Král, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme