Moravská galerie v Brně vede seniory k vlastní tvorbě, pořádá pro ně speciální dílny a ateliéry
Moravská galerie v Brně se snaží přesvědčit seniory, aby svůj čas netrávili v osamění a nezajímavými činnostmi, ale našli si koníčka i nové přátele. Cestou k tomu mohou být právě její programy pro lidi starší šedesáti let, které pořádá jednou měsíčně. V návaznosti na aktuální výstavy je ještě rozšiřuje přednáškami a odbornými výklady.
Nejsou to děti, kdo se dnes chystá pustit do kreslení, modelování a dalších druhů výtvarných činností. Účastníky setkání jsou lidé nad šedesát let, kteří mají rádi umění a svůj čas chtějí trávit ve společnosti lidí stejně založených.
K odhalení vlastních tvořivých schopností a možná léta skrytého talentu je vede Olga Búciová, která se na práci se seniory specializuje:
„Zahajuje se vždycky prohlídkou výstavy, no a potom zpravidla přejdeme do ateliéru, kde je místo pro vlastní výtvarnou tvorbu, pojatou spíš volněji, inspirovanou buď tedy formálními postupy, nebo tematickým kurátorským námětem."
Podle lektorky je cílem doprovodných programů Moravské galerie přiblížit výtvarné umění široké veřejnosti v civilní rovině a poskytnout také prostor a zázemí pro vyjádření vlastní tvořivé činnosti.
„Cyklus Kreativ 60+ je zaměřený speciálně pro občany seniorského věku. Reaguje na dlouhodobou potřebu starších občanů sdružovat se nebo mít nějakou smysluplnou kreativní náplň volného času,“ vysvětluje Búciová.
Velkou výhodou ateliérů Moravské galerie pro seniory je, že se nemusí hlásit předem. Prostě se na poslední chvíli rozhodnou a přijdou. Takový velkorysý přístup může být někdy až příliš riskantní.
„Samozřejmě se může stát, že se připraví nějaký program a ten ohlas je menší,“ potvrzuje lektorka.
Moravská galerie se přesto nevzdává a v letošním roce nabídku pro seniory ještě rozšířila. Například připravila přednášky, jejichž cílem je přiblížit jim současnou uměleckou scénu a nová média.