Na Ústecku začali vyplácet pomoc obětem povodní. Lidé se ale zatím v systému neorientují
Úřady práce začaly vyplácet mimořádnou okamžitou pomoc obětem povodní a výjimkou není ani Ústecko. Místní obyvatelé se ale zatím v systému neorientují a nevědí, na co mají nárok ani kdy peníze dostanou.
Lidé se pouštějí do úklidu a rozhlíží se po tom, kde mohou žádat o hmotnou pomoc. Přestože se úřady snaží veřejnost informovat, lidé často tápou, pletou si budovy a nevědí, na co mají nárok.
„Akorát víme o pomoci, jakože těch 50 tisíc na úřadě práce,“ říká paní Křivská z Olšinek, kterou povodně vyhnaly s rodinou k sousedům. O dalších pěti tisících, na něž má nárok, neměla ponětí.
Podrobnosti o potížích, se kterými se potýkají lidé při žádání o pomoc po povodních, zjišťovala redaktorka Českého rozhlasu Iva Zítková.
Potíže mají lidé také s formuláři, které musí vyplnit. Stěžují si na to, že jsou příliš složité. „Byl jsem na určitém oddělení, kde mi dali šest tiskopisů, a já jsem se snažil je včera vyplňovat, došel jsem k třetímu tiskopisu a se zbylými jsem si skoro nevěděl rady,“ vypráví Pavel Hájek ze Svádova.
Vedoucí odboru, který má vyplácení peněz na starosti, uklidňuje, že peníze dostanou všichni, kteří mají prokazatelné škody. Systém vyplácení je ale individuální.
Počet povodňových pojistných událostí roste. Škody přesáhly už 2 miliardy korun
Číst článek
„Na základě žádosti jdeme nejdřív do zatopeného objektu, tam uděláme sociální šetření, a pak teprve rozhodujeme a peníze odesíláme,“ vysvětluje postup bránící zneužívání dávek Zlata Kuzmová.
Lidé musí při žádosti doložit výši příjmu, smlouvu o vlastnictví nemovitosti nebo nájemní smlouvu. Nezbytný je i občanský průkaz a majetkové prohlášení.