Nebezpečnou skládku kalů v Kopřivnici uzavře nepropustná stěna

Přes hektar velká skládka leží na okraji Kopřivnice. Původně ji využívala třeba továrna na výrobu kachliček nebo kopřivnická automobilka. Stavbaři kolem ní ale brzy postaví skoro půl kilometru dlouhou zeď, která má zabránit tomu, aby se jedovaté látky dostaly do okolí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kontaminovaná louka sloužila na okraji Kopřivnice jako odkladiště kalů

Kontaminovaná louka sloužila na okraji Kopřivnice jako odkladiště kalů | Foto: Google Maps

„Paseme kozy a chceme zdravě žít, že děláme kozí sýry a kozí mléko,“ říká Ivana Golíková, která se opírá o plot a ukazuje na své hospodářství.

Občas se nedůvěřivě otočí k louce za domem. V lokalitě žije již 12 let a problém v louce zatím nespatřovala. Poslední dobou si tak jistá ale není.

„Asi tam něco bude, nějaké nebezpečí. Každopádně jsme rádi, že se s tím něco děje,“ shrnuje paní Ivana.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak bude vypadat sanace kontaminované louky, zjišťovala Jana Jeckelová

Opačný názor má Radim Kuboš, rázný majitel oblíbeného ranče s restaurací. Bránu podniku dělí od skládky jen úzká silnice. Podle něho je obezdění louky úplně zbytečné.

„Myslím si, že jsou to vyhozené peníze. Žijí tam žáby, rosničky, jsou tam i užovky. A kdyby to bylo takové svinstvo, jak oni tvrdí, tak nic takového by tam nežilo a nebylo,“ argumentuje Radim Kuboš.

Hynek Rulíšek z kopřivnické radnice otevírá aktovku a vytahuje stoh odborných spisů. Ukazuje barevné mapky a do nejtmavších míst bodá prstem. Vysvětluje, že je tam téměř deset tisíc metrů krychlových nebezpečného odpadu.

„Byla tady kachlovka, pak tady bylo obecní mrchoviště, no a především podnik Tatra odvážel tekuté, pastovité odpady,“ vysvětluje Hynek Rulíšek, jak se odpad na louku dostal. Na louce už panuje pracovní ruch.

Uzamčení kalů v zemi

„Zjišťujeme kontaminaci vysoké koncentrace škodlivin, které se tady mohou naskytnout,“ vysvětluje Mojmír ze stavební firmy. Vývoj kontaminace spodní vody se bude monitorovat v několika vrtech. Odpady v zemi pak stavbaři doslova zamknou.

„Stěna se zarazí až do hloubky 11 metrů a nahoře se vytvoří poklop. Celá ta skládka bude uzavřena takovou čepicí,“ dodává Hynek Rulíšek z radnice.

Radnici vyjde opatření na téměř 32 milionů korun a většina půjde z evropských peněz. Stavbaři mají být hotovi do konce roku.


Zvětšit mapu

Jana Jeckelová, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme