Nemocnost ostravských dětí způsobuje podle výzkumu špatné ovzduší

Děti z ostravských Radvanic a Bartovic jsou kvůli znečištěnému ovzduší nemocnější než jejich vrstevníci. Alarmující je zejména nemocnost dětí do jednoho roku. Potvrdil to rozsáhlý výzkum Akademie věd.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

smog

smog | Foto: Alena Palečková

Odborníci se v něm mimo jiné zaměřili na lékařskou dokumentaci téměř 1900 dětí z různých částí města. Třetina dětí z Radvanic a Bartovic má astma, za které podle vědců mohou hlavně škodliviny v ovzduší.

Podle vedoucího výzkumu Radima Šráma je zarážející zejména vysoká nemocnost u dětí, kterým ještě nebyl jeden rok. Nemají totiž dostatečnou imunitu.

„Dnes se ukazuje, že právě v prvních třech měsících těhotenství vám narušuje imunitu, jestliže na vás tyto látky působí ve zvýšených koncentracích. Takže i to, že se v Radvanicích, Bartovicích vidí takové vysoké množství nemocných dětí, může být také důsledkem působení již v průběhu těhotenství,“ vysvětlil Šrám Radiožurnálu.

Silvie Mikulcová, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme