Pootevřená okna nebo nezamčené dveře lákají zloděje. Vypátrat se je pak často nepodaří
Objasnit případy vloupání do bytů a domů je stále těžší. Sklepy i obýváky se stávají terčem obyčejných pouličních zlodějů, které policie může jen obtížně dohledat. Lidé by se nad zabezpečením svých domovů měli zamyslet obzvlášť teď v době letních dovolených.
Pan Barek bydlí v rodinném domku na okraji Prahy. V průběhu jediného roku ho vykradli hned dvakrát, naposledy před pár týdny.
„Poprvé se to stalo tak, že se vloupali okýnkem do suterénu a vykradli nám suterén a garáž. V letošním roce se dostali přes balkonové dveře a ukradli tašky z obýváku, vzali iPad a nějaké nabíječky,“ vypočítává pak Barek.
V rukou lupičů skončily pochopitelně všechny peněženky, klíče od auta i od domu. Hned poté, co Barekovi zjistili, že se jim někdo vloupal do domu a vzal všechny cenné věci, obrátili se na policii.
V loňském roce pražská policie evidovala necelých šestnáct set případů vloupání do bytu, z čehož se jí podařilo objasnit více než dvě stě. Chytit pachatele je přitom stále těžší, klasičtí „bytaři" podle komisaře Jana Zigáčka už neexistují.
Zloději podle něj vnikají do bytů tím nejjednodušším způsobem – přes pootevřená okna nebo špatně zabezpečené vstupní dveře.
„U bytů od druhého třetího patra nahoru se vykrádá výhradně dveřmi. Třetí nebo čtvrtá kategorie bezpečnostních dveří sníží riziko vykradení téměř k nule,“ radí ředitel pražské firmy vyrábějící bezpečnostní dveře a zámky Ivan Pavlíček.
„V přízemí přichází ještě okna a balkonové dveře, kde je potřeba zabezpečit skleněnou plochu i vlastní křídla, aby nešla snadno odemknout a otevřít,“ doplňuje.
V panelácích nebo činžovních domech je pak základem zamykat vstupní dveře.