Praha otevřela nový most přes Jižní spojku, ulehčí přetížené Spořilovské ulici

Praha otevřela nový most přes Jižní spojku. Řidiči tudy začnou projíždět už dnes odpoledne. Most za 50 milionů korun by měl ulehčit především dopravě ve Spořilovské ulici, kudy denně projede několik tisíc kamionů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sídliště Spořilov v Praze | Foto: Filip Jandourek

Velký hluk zažívají obyvatelé v okolí Spořilovské ulice už tři roky. Od otevření pražského okruhu v roce 2010 tudy denně projede asi 9000 kamionů. Teď se má situace zlepšit. S otevřením nového mostu zmizí z vytížené dopravní tepny zhruba polovina těžkých vozů.

„Mě lidé na ulici denně oslovují, volají mi, jsou nadšení, píší oslavné maily a celkově jsou šťastní, protože to pro ně znamená, že se jim bude lépe dýchat, žít a jejich děti budou vyrůstat v lepším prostředí,“ říká Jana Růžičková z občanského sdružení SOS Spořilov.

Přehrát

00:00 / 00:00

O novém mostu natáčela redaktorka Magdaléna Medková

Díky novému mostu by se v okolí jejího bydliště měl snížit hluk zhruba o 30 procent. „Hlavně se sníží emise z kamionů. Ty jsou skutečně nebezpečné z hlediska rakoviny a dalších vážných onemocnění,“ říká Růžičková.

Část kamionů na Spořilovské zůstane. Přes nový most pojedou jen ty, kteří ze Štěrbohol míří na D1.

„Ve směru po Spořilovské budou pokračovat směrem po Jižní spojce až na křížení s ulicí 5. května. Tam se zpětnou rampou dostávají na most a přejedou na dálnici D1,“ vysvětluje náměstek pražského primátora Jiří Nouza z TOP 09. Přes most budou jezdit také osobní automobily a autobusy MHD.

Obyvatelé pražského Spořilova demonstrovali proti kamionové dopravě | Foto: ČTK | Zdroj: ČTK

Někteří řidiči se obávají, že přemostění může zkomplikovat dopravu na křižovatce U Kačerova. „Bude to odklánět veškerou nákladní dopravu a budou tam stát zácpy,“ myslí si jeden z řidičů.

Silničáři chtějí kolonám předejít novým dopravním značením. „V okolí mostu bude speciální dopravní značka, která bude upozorňovat na rozestupy. Mezi jednotlivými vozidly by měl být rozestup minimálně 50 metrů. Pokud by toto opatření nebylo dostatečné, jsme v následujících týdnech připraveni tam dát speciální světelnou signalizaci,“ říká mluvčí Technické správy komunikací Tomáš Mrázek.

Sídliště Spořilov v Praze | Foto: Filip Jandourek

Magdaléna Medková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme