Pražská policie pravidelně řeší potíže s hooligans. Ti ji viní z účelové provokace

Čtyři prvoligové kluby a derby každý týden, taková je fotbalová Praha. Kromě radosti ze hry to ale sebou přináší určitá rizika – hooligans, organizované skupiny "nejtvrdších fanoušků" pravidelně zaměstnávají pražskou policii včetně speciálního oddělení kriminalistů, kteří s násilím na fotbalových stadionech bojují od 90. let. Skalní fanoušci ale celou věc vnímají po svém, a policii naopak viní z účelové provokace.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fanoušci Baníku Ostrava v Praze

Fanoušci Baníku Ostrava v Praze | Zdroj: ČTK

Je sobotní podzimní odpoledne a stadion Sparty na pražské Letné obklíčily desítky příslušníků pořádkové policie. Hlídají pražské fanoušky. Na příznivce ostravského Baníku policisté čekají na Hlavním nádraží. Kordon několika stovek většinou podnapilých fanoušků doprovází až ke stadionu.

Podobný scénář se v Praze odehrává téměř každý víkend. Podle kriminalistů, kteří se zabývají diváckým násilím, na tom mají velký podíl právě skupiny tzv. hooligans neboli chuligánů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Evelyny Kulíškové z fotbalového prostředí, jehož součástí jsou i hooligans

„Můžeme je označit za organizované fanoušky, jejichž cílem je narušit veřejný pořádek, páchat organizovaně nějakou trestnou činnost, ať už násilného nebo majetkového charakteru. Sparta, Slavie a Bohemka patří rozhodně k těm nejrizikovějším,“ vysvětluje kriminalista David Janda.

S chuligánstvím prý začínají už i dvanáctileté děti. Tento snad až životní styl se nejčastěji prolíná s pravicovými ideologiemi a mívá určitá nepsaná pravidla.

„Třeba rvačka, bitka má určitá pravidla a ta scéna má také obecná pravidla. Jako že nedrží partu, nebaví se s policií a tak dále. Pravý chuligán cvičí, posiluje, pere se, nekouří, nepije. Dělá z jeho pohledu pro tým vše, fandí, bije se za něj.“

Domluvené bitky

Řada střetů je podle policistů předem domluvená, jednotlivé chuligánské skupiny se před zápasy mezi sebou domlouvají právě se záměrem se pobít.

„Řekněme, že nějaké skupinky, zejména ze strany Sparty, vyhledávají cíleně po Praze protivníky a jediný smysl, proč je vyhledávají, je fyzické napadení. Chuligánská struktura se určitě mezi sebou zná a není pro ně problém se sejít.“

Loni tak museli policisté zasahovat například ve Strašnicích, kdy mladí sparťanští chuligáni vyzvali ke střetu fanoušky ostravského Baníku. Řada slávistických chuligánů pak v loni v květnu skončila s obviněním z výtržnictví a ublížení na zdraví po rvačce s příznivci Sparty ve stanici metra Staroměstská.

Hooligans na stadionech | Foto: Archiv

Hromadným rvačkám, ke kterým docházelo zejména během 90. let, už prý policisté umějí většinou předcházet. Proti policejním zásahům a obviněním ale řada fotbalových fanoušků protestuje.

„Tady se nejedná o to, že my děláme bordel, tady se jedná o to, že vždycky udělají problém policajti. Dělají to proto, že potřebují udělat, jako že my jsme největší kreténi, ale takhle to nefunguje,“ upozorňuje fanoušek ostravského Baníku Tomáš.

„My jsme v klidu, bez problémů. Vždycky nás někdo napadne. Minule navalili slzák, že jsme prochodili ven průchodem, zmlátili nás obuškama a podobně. Myslíte, že je to normální? Není,“ stěžuje si Tomáš.

Evelyna Kulíšková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme