Seizmologové předpokládají na Chebsku další zemětřesení

Zemětřesení na Chebsku a Sokolovsku pokračují. Dnešní otřesy dosáhly třetího stupně Richterovy škály. Epicentrum je pod obcí Nový Kostel u Chebu v hloubce téměř devíti kilometrů. Experti v současné době nedokáží předpovědět, jak silné otřesy by mohly následovat. Téměř s určitostí ale předpokládají, že nějaké otřesy ještě přijdou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Třída Svobody – Pěší zóna Cheb | Foto: Grand Prix architektů

Záchvěvy půdy na Chebsku za poslední dva dny jsou zřejmě začátkem zemětřesného roje. Ten přichází už po třech letech od posledního většího výskytu otřesů na Chebsku. Obvyklá je přitom osmi až desetiletá perioda.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Andrey Strohmayerové o zemětřesení na Chebsku

„Takováto série rojů, jako byla v letech 2000, 2008 a 2011 se naposledy udála na začátku 20. století, mezi roky 1906 a 1908. Jsem téměř přesvědčen, že se jedná o silnější zemětřesný roj, který bude trvat delší dobu a mohou se samozřejmě vyskytnout silnější otřesy. Ty ale určitě nepřesáhnou sílu 5. stupně na Richterově škále,“ říká Josef Horálek z geofyzikálního Ústavu akademie věd.

Naposledy o sobě dalo zemětřesení vědět před třemi lety. Síla otřesů dosáhla téměř čtyř stupňů Richterovy škály. Některým lidem popraskala omítka na domech, větší škody naštěstí nebyly. Obyvatelé se ale obávají toho, aby se neopakovalo zemětřesení z přelomu let 1985 a 1986. Přístroje totiž tehdy zaznamenaly otřesy překračující 4. stupeň a škody byly větší.

„Doma mi praskly obě zdi, omítka padala až do přízemí.“ „Popadaly nám skřínky, lustr spadl přímo na stůl, s dětmi jsme museli vybíhat ven,“ vzpomínají místní lidé.

Andrea Strohmaierová, pir Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme