Sokolov možná zmírní regulaci hazardu ve městě. Přichází o peníze

Radnice města Sokolova chce ještě zvážit důsledky přísné vyhlášky, která úředníkům neumožňuje prodlužování licencí na provoz video loterijních terminálů. Ty by podle vyhlášky měly do konce roku 2014 úplně zmizet z města. Městskou pokladnu by ale taková situace mohla připravit o miliony korun na sport nebo kulturu. Zákaz video terminálů ale ovlivní i podnikatele.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

výherní automat

výherní automat | Foto: Michal Malý | Zdroj: Český rozhlas

Zatím ještě platná vyhláška se však běžných hracích přístrojů netýká. Už jsou totiž zastaralé a přirozeně jich ubývá.

Jen loňský výnos z hazardu činil pro sokolovskou pokladnu 18 milionů korun. Sporné opatření by tak mohlo být znovu projednáno.

„My jako vedení a rada města jsme se už nad tímto zamysleli a chtěli bychom vyřešit otázku obecně závazné vyhlášky, jestli ji nechat v platnosti tak, jak je, nebo ji nějak změnit,“připustil místostarosta Sokolova Ladislav Sedláček z ODS a dodal, že zatím není jasné, jakým způsobem by mohla změna proběhnout.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jaký bude osud vyhlášky omezující hazard v Sokolově, zjišťovala redaktorka Pavla Sofilkaničová

Martin Tuch má v centru města několik podniků, kde má umístěny většinou právě video terminály. Během tohoto roku mu vyprší licence u třiceti přístrojů.

„Pro mě jako pro podnikatele přicházím o 90% de facto příjmů, protože ty video loterijní terminály jdou vlastně pryč. Vyhláška obecně poškozuje nejenom mě jako podnikatele, ale samozřejmě všechny podnikatele, co dělají v tomto oboru,“ říká Martin Tuch.

V podnicích Martina Tucha pracuje kolem 15 lidí. Pokud bude muset automaty rušit, možná dojde i na propouštění.

„Chci otevřít nějaké debaty na městě, aby viděli, jak to vůbec funguje v naší branži ,“ dodává podnikatel a konkretizuje:

„Opravdu záleží to na tom, koho si pustíme do provozovny, jak to provozujeme, jestli pouštíme mladší osmnácti let, nebo nepouštíme. Máme tady bezpečnostní agenturu, která nám dopomáhá, když se něco děje. Jsou tu na zavolání do tří minut. Po půlnoci zamykáme. Takže si i vybíráme zákazníky, které sem vpustíme, aby se tu mohl cítit každý člověk dobře.“

Interiér herny | Foto: Michal Trnka

Martin Tuch totiž nevnímá svoje hazardní podniky jako nějakým způsobem špatné, ale jako místo setkávání a zábavy lidí.

V Sokolově zatím zůstává něco přes dvě stě video loterijních terminálů. Jejich konec by pro město znamenal příjem z hazardu do pokladny pouze kolem devíti milionů ročně - tedy o polovinu méně, než za minulý rok.

„Jestliže máme takový příjem z automatů, tak je myslím škoda o něj přijít,“ uzavírá místostarosta Ladislav Sedláček a dodává, že je třeba odlišit rovinu morální -tedy otázku morální přijatelnosti hazardu – a rovinu ekonomickou, protože město z příjmů z hazardu financuje sport, kulturu a sociální oblast.

Zastupitelé by o změně vyhlášky mohli jednat už na únorovém zasedání.

Marína Dvořáková, Pavla Sofilkaničová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme